Odejście na emeryturę - jeden dzień przerwy w zatrudnieniu.

Jak to w końcu jest. Tutaj na forum wyczytałam, że przerwy w zatrudnieniu nie musi być - jeśli pracownik rozwiązuje umowę o pracę z dniem 20 maja to od 21 maja możemy go zatrudnić ponownie. Natomiast wczoraj w ZUSie pani powiedziała mi, że dzień 21 maja musi być dniem przerwy w zatrudnieniu i od 22 maja możemy znów zatrudniać. Jest to ogromna różnica, bo wszystko rozbija się o ekwiwalent urlopowy..
Od kiedy to Pani z ZUS decyduje?? NIE musi być przerwy
No wiesz, siedzi tam jako specjalistka od spraw emerytalnych, doradca płatnika... i powiedziała, że 21 maja to dzień przerwy w zatrudnieniu...
Przestań .......niech sobie ONA zrobi przerwę ;)
I idź tu człowieku do ZUSu po informacje...
Kom. 2 - tego z pewnością ci nie podpisze gdybyś jej podsunęła takie pisemko :)
ZUS nie jest od zatrudniania co ,kiedy ........
Chodziłaś do ZUS z pytaniem i uzyskałaś ustną odpowiedź pani z okienka, zapewne nawet nie znasz jej nazwiska?
Trzeba było wziąć z sobą pismo do ZUS, uzyskałabyś na 200% poprawną odpowiedź na piśmie.
Moja firma w ZUs nie ma indywidualnego doradcy:( Normalnie stoję w kolejce do "powszechnego" okienka, a w nim niekoniecznie specjaliści siedzą
Dlatego zawsze pytam tutaj, bo jeszcze nigdy błędnej porady na forum nie dostałam :D
Podstawą uruchomienia wypłaty emerytury jest rozwiązanie umowy o pracę i zaniesienie świadectwa do ZUS i to jest jedyny warunek. Nie ma innych warunków.
A od kiedy nastąpiła zmiana ?
bo wcześniej musiał być 1 dzień przerwy ?
Kom 10- stare dzieje
Był kiedyś obowiązek przerwy?????
Był
Którzy od 2009 r. przeszli na emeryturę bez rezygnowania z pracy i nadal są na tym samym stanowisku. Jeśli do końca września nie rozwiążą swoich umów, to w myśl art. 28 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 257, poz. 1726) ZUS zawiesi im wypłatę emerytury.

Co mogą zrobić, by zachować prawo do świadczenia po 1 października? Wystarczy, że na chwilę rozstaną się z firmą. Nową umowę powinni jednak zawrzeć nie wcześniej niż następnego dnia.
Czyli też przerwa nie musi być, skoro można zatrudnić się następnego dnia.
U mnie akurat było odwrotnie.CHCIELIŚMY zrobić dzień przerwy pracownikowi ,który przechodził na emeryturę.Pani w ZUS stwierdziła,że absolutnie nie powinniśmy tego robić aby nie tworzyć przerwy w ubezpieczeniu skoro ponownie go zatrudniamy.Z tego wynika,że co placówka to inne zdanie.
To nie była decyzja ZUS tylko luźna niezobowiązująca opinia pracownicy ZUS,
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.