ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Pracodawca twierdzi że się pomylił przy wyliczeniu urlopu.

Witam. Mój pracodawca w październiku 2018 roku poinformował mnie pisemnie, że z poprzednich lat pracy pozostało mi 26 dni zaległego urlopu na rok 2019. Wynikało to z błędnych wyliczeń kadrowej co do wymiaru urlopu. W styczniu złożyłam wypowiedzenie u pracodawcy które zakończyło się 30.04.2019 roku. Pracodawca wystawił mi świadectwo pracy na którym stwierdza, że za pozostałe dni niewykorzystanego urlopu ( 18 dni) przysługuje mi ekwiwalent. Dzisiaj otrzymałam wypłatę bez ekwiwalentu, po kontakcie z pracodawca, otrzymałam ustna odpowiedź, że kadrowa pomyliła się w wyliczeniach urlopu i wcale mi ten zaległy urlop się nie należał i że prześlą mi korektę świadectwa pracy. Co w takim przypadku? Czy wskazanie pisemne ilości urlopu przypadającego na przyszły rok jest wiążące? Czy pracodawca może mi wystawić korektę świadectwa pracy bez mojego wniosku? Czy należy mi się ekwiwalent czy nie. Dodam że od 2015 roku pracodawca liczył mi 20 dni urlopu zamiast 26. I sam to wykrył.
Możliwe, że kadrowa wystawiła poprawne świadectwo.Pracodawca nie zawsze zna się na przepisach regulujących wystawianie świadectwa, skoro ma od tego kadrową. W świadectwie nie umieszcza się zaległego urlopu, tylko urlop z bieżącego roku. To nie jest informacja skierowana do Ciebie, tylko do przyszłego pracodawcy ile urlopu może Ci przysługiwać. Ekwiwalent za zaległy urlop nie ma nic wspólnego ze świadectwem pracy.
Pierwsze świadectwo również wystawiła kadrowa, umieściła na nim informacje o ekwiwalencie do wypłaty, następnie po tym jak nie otrzymałam ekwiwalentu stwierdziła że wystawi mi drugie już bez tej informacji. Korekta świadectwa pracy zostanie wystawiona po 7 dniach od ustania stosunku pracy.
Na pewno wszystko dobrze zrozumiałaś?
Może nie zrozumiałam, dlatego pytam- myślałam że od tego jest to forum.
> Pracodawca wystawił mi świadectwo pracy na którym stwierdza, że za pozostałe dni niewykorzystanego urlopu ( 18 dni) przysługuje mi ekwiwalent. - jakaś bzdura :) W świadectwie pracy wykazuje się TYLKO urlop należny za bieżący rok, czyli za 2019, a nie urlopy zaległe. Skoro wymiar url. masz 26 dni to za 2019 za 4 m-ce należny urlop to 9 dni, więc św. pracy jest ewidentnie źle wystawione.
Oczywiście chodzi mi o Twoja wypowiedź, bo wypowiedź pracodawcy była dość jasna i klarowna.
W takim razie nie rozumiem- pracodawca coś wystawia a potem może się z tego po prostu wycofać twierdząc ze mu się pomyliło? Paranoja.
Napisz pismo o wyjaśnienie odnośnie urlopów. Zwracam się w wnioskiem o przesłanie rozliczenia urlopów wypoczynkowych za lata 2015-2019. Przysługujące i wykorzystane z podaniem dokładnych dat. Wszystko będzie jasne. Podejrzewam że chodzi o nie wypłacenie ekwiwalentu. Mógł się ktoś pomylić ale ile razy jeszcze?
ASiu to problem jest w tym, że nie wypłacono Ci ekwiwalentu, czy za dużo urlopu wstawiono do świadectwa pracy?
Korekta świadectwa nie ma związku z obowiązkiem wypłaty ekwiwalentu. Jedno od drugiego jest totalnie niezależne.
Może rzeczywiście źle to opisałam. Pracodawca po rozwiązaniu przeze mnie umowy o prace stwierdził że pomylił się wcześniej ( dwukrotnie) podając mi ilość dni urlopu na 2019 rok. W związku z powyższym odmówił wypłaty ekwiwalentu.

Co do świadectwa pracy wystawił mi jedno na którym stwierdza że w 2019 roku byłam 9 dni na urlopie a za 9 wypłacił mi ekwiwalent. Po mojej interwencji w sprawie braku ekwiwalentu stwierdził że świadectwo w kwestii ekwiwalentu wystawił błędnie.

Po konsultacji z Państwową Inspekcją Pracy ( inspektorem zajmującym się moim pracodawcą) już wiem jak działać.
Do komentarza 11, to oczywiscie że źle napisał chyba, że nie wykorzystałaś w roku 2019 ani 1-ego dnia urlopu i tekst o urlopie miał brzmieć 9 dni na urlopie w tym za 9 wypłacił ekwiwalent, ale skoro stwierdziłaś, że 9 dni byłaś na urlopie wypoczynkowym, to pozostaje tylko kwestia czy był to urlop zaległy czy też bieżący. Czyli wówczas tekst o wyplaceniu ekwiwalentu za 9 dni urlopu jest błędny.
Wracam do Was z aktualizacja. Wiec tak, pierwsze świadectwo pracy, wykorzystany urlop 9 dni , wypłacono ekwiwalent za 9 dni ( wcale nic nie wypłacono). Po kontakcie telefonicznym z pracodawca stwierdził że informacja z października że na 2019 rok przysługuje mi 52 dni urlopowe była błędna i dostanę korektę świadectwa pracy. Skontaktowałam się z PIP w tej sprawie, doradzono mi napisanie wezwania do wypłaty ekwiwalentu. Dzisiaj otrzymałam kolejne świadectwo pracy- według którego wykorzystałam 11 dni urlopu i nie przysługuje mi żaden ekwiwalent. Dostałam również odpowiedź na moje wezwanie do wypłaty- pracodawca przeliczył jeszcze raz urlop i wyszło mu że powinnam dostać ekwiwalent za 2 dni.

Z racji tego że w piśmie od pracodawcy zarzucono mi że nie miałam świadomość że urlop naliczono mi blednie ( oczywiście, że nie miałam takiej wiadomości) przekazałam pracodawcy całą korespondencje z kadrami od 6.2018 roku ( wcześniejszej nie mam) gdzie wielokrotnie proszę o przeliczenie urlopu.
Opisałam również jak to wyglada z mojej perspektywy- mój były pracodawca ( mam tu na myśli dział kadr) wprowadził mnie w błąd powodując w moim mniemaniu niekorzystne dla mnie rozporządzenie urlopem. Nie był mi potrzebny 14 dniowy urlop w styczniu ( wzięłam go tylko po to aby wykorzystać te 52 dni) które wyliczył pracodawca. W związku z powyższym zastanawiam się czy działanie pracodawcy nie podlega pod kodeks karny - doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem ( urlopem). W piątek mam w tej sprawie umówiona wizytę u prawnika- ciekawe co on na to.
A tak z ciekawości: co chcesz uzyskać od byłego pracodawcy?
Zastanawiam się, czy takie pomyłki pracodawcom uchodzą na sucho? Dlatego drążę temat.
Oddając sprawę do prawnika chcesz chyba coś osiągnąć, nie potrafisz tego określić?

"czy takie pomyłki pracodawcom uchodzą na sucho?" a czy taka pomyłka Pani Kadrowej uchodzi na sucho?
Jak bardzo pracodawca odpowiada za błędy swoich pracowników?
Czy pracodawca musi się znać na wszystkim i kontrolować każdego pracownika z osobna i wszystkich razem?

Pozwij do sądu Panią Kadrową …. z powództwa cywilnego i ponieś koszty jego postępowania, opłać prawnika, biegłych itp.
Oddając sprawę do prawnika, chcę się rozeznać w tym co mogę osiągnąć.
Czy pracodawca powinien znać się na wszystkim? Może nie, ale przecież od tego ma ludzi nieprawdaż? „ Pozwij Panią Kadrową” - nie zamierzam, to nie Pani kadrowa mnie zatrudniała i nie jest ona stroną w tym sporze.

Zgaga- mam wrażenie że stale mnie atakujesz. Może jesteś mocna z prawa pracy, ale sposób przekazywania wiedzy kuleje. Jeżeli moje posty przyprawiają Cię o nerwa to nie czytaj, nie odpisuj- zaoszczędź sobie i mi czytania komentarzy niczego nie wnoszących.
"Zgaga- mam wrażenie że stale mnie atakujesz." odezwałam się do Ciebie po raz pierwszy w tym poście, więc stwierdzenie "stale mnie atakujesz" jest mocno na wyrost.

Twoje posty mnie "nie przyprawiają o nerwa" tylko chcę jako pracodawca (na szczęście nie Twój) poznać cele, które chcą osiągnąć eks-pracownicy pozywając do sądu swoich pracodawców ;)

Przez wiele lat byłam pracownikiem, ale jakoś nigdy nie przyszło mi do głowy, żeby sądzić się z pracodawcą, nawet jeśli byłam świadoma, że nie do końca postępował on "fair play" ….

Miłego dnia Asiu :)
Zgaga- w takim razie wyjaśnię Ci. Mój pracodawca ( ogólnopolska firma) ma wiele za uszami, nie jest to pracodawca któremu raz się zdążyło popełnić błąd. Błędy u nich są nagminne. I miarka się przebrała w momencie kiedy wprowadzili mnie w błąd. Czy zrobili to umyślnie? Nie wiem, ale zgodnie z kp. pracodawca ma obowiązek prowadzić dokumentacje pracownicza z należyta starannością, a na prośbę pracownika ma obowiązek ją udostępnić. Mój pracodawca udzielił mi informacji błędnej, co polega pod sąd pracy bo sam swojego błędu naprawić nie chce.

PS. Cieszę się, że nie miałaś nigdy takiej sytuacji. Ja również nie, mimo że pracowałam w różnych firmach, ale jak widać przypadki chodzą po ludziach.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.