Nowe świadectwo pracy od 4 maja

Czy w związku ze zmianą przepisów wystawiając świadectwo pracy pracownika który jest zatrudniony do 30.04.2019 powinnam wystawic już po nowemu bez imion rodziców. Na swiadectwie bedzie data wystawienia 06.05.2019 . Bo to będzie 1 pracujacy dzień
Skoro pracuje do 30.04. to dlaczego data wystawienia 6/05/?
30.04 powinno być wystawione i wg "starych' zasad
Ups....a nie powinno sie wystawiać dzień po zakończeniu pracy?
świadectwo pracy- wystawiasz i wręczasz w ostatnim dniu zatrudnienia, czyli jutro sporządzasz i wręczasz pracownikowi
A jesli jest do jutra zatrudniony, dam mu swiadectwo a po pracy pojdzie do lekarza bedzie zwolnienie? dzień sie nie skonczył w zasadzie
Jeżeli PO pracy pójdzie do lekarza to ciebie już NIC to nie obchodzi - TY mu zapłacisz za pracę a NIE za chorobowe

Art. 97. § 1. W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy
U mnie w firmie zawsze było praktykowane wreczanie swiadectwa dzień po. Ale z data zakonczenia pracy. z tego co czytałam to pracodawca ma 7 dni na wreczenie swiadectwa
> 7 to błąd;
świadectwo wydaje się w ostatnim dniu zatrudnienia
Pracodawcy często dokonują pewnego uproszczenia, błędnie interpretując powyższy przepis, uważając, że 7-dniowy termin na wydanie pracownikowi świadectwa pracy mają każdorazowo. Tymczasem pracodawca musi mieć przygotowane świadectwo pracy i być gotowy do jego wydania pracownikowi w dniu ustania stosunku pracy

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-swiadectwo-pracy-do-kiedy-wydac-swiadectwo-pracy
Art. 97. § 1. W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Świadectwo pracy dotyczy okresu lub okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy.
czemu błąd skoro mam na to 7 dni?
zatrudniając pracowników tez mi dostarczaja później świadectwa pracy , bo pracodawca jeszcze nie wystawił
.....pewnie macie racje no cóż człowiek całe życie sie uczy :)
O jakiej zmianie przepisów dot. świadectwa racy mówicie?
Jeśli nie jest możliwe dostarczenie świadectwa pracy w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy, to zgodnie z ww. rozporządzeniem należy pracownikowi świadectwo pracy dostarczyć nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy.
> nie jest mozliwe, np w zw. z chorobą pracownika, pobytem w szpitalu
4 maja 2019 r. wchodzi w życie ustawa z 21 lutego 2019 r. , która ogranicza zakres przetwarzanych danych pracowników m.in. poprzez odstąpienie od pozyskiwania imion rodziców kandydata do pracy (szczegóły w artykule: „RODO przy zatrudnianiu nowych pracowników”). W konsekwencji zmianie ulegnie pomocniczy wzór świadectwa pracy stanowiący załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy. Zmiana ta ma wejść w życie już w dniu następującym po ogłoszeniu nowelizacji tego rozporządzenia.
> 12 od 4.05 w świadectwie nie umieszczamy imion rodzicow
Dziekuję za pomoc:)
Jeszcze raz ja....bo nurtuje mnie jedno pytanie. Jeśli świadectwo dam pracownikowi w dniu rozwiązania umowy o prace a jeszcze w tym dniu otrzyma zwolnienie lek. to w świadectwie nie będą kompletne inf np odnośnie np wynagrodzenia zgodnie z art 92......
17- czytałaś kom 6?
Czytałam.....ale jesli taki pracownik pójdzie z takim świadectwem do kolejnego pracodawcy który nie będzie miał wiedzy ( bo na świdectwie nie wpisze), że pracownik wykorzystał 14 dni wynagrodzenia chor.to obecny pracodawca nie będzie wiedział czy mu naliczać zasiłek czy wynagrodzenie.......l
może za daleko ide.....:)
PRZECIEŻ u ciebie nie będzie miał chorobowego- skoro przepracuje cały dzień- płacisz mu za prace

Za dzień, w którym pracownik był niezdolny do pracy, ale pomimo to wykonał swoją pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, przysługuje mu wynagrodzenia za pracę. Za taki dzień pracownik nie otrzyma ani wynagrodzenia chorobowego, ani zasiłku chorobowego pomimo tego, że wystawione po zakończeniu pracy zaświadczenie lekarskie obejmuje również ten dzie

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-praca-w-dniu-na-ktory-przysluguje-zwolnienie-lekarskie
Dotarło.......:) już rozumiem:)
UFF :)))
:)
Jestem nowa w branży i też miałam z tym problem. Przez przypadek znalazłam bloga poradnikhr.blog w którym naprawdę opisują w prosty sposób co i jak:) Może macie też inne blogi godne polecenia? Chętnie pogłębie moją wiedzę:)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.