Usługa w kraju dla Norwega

Usługa-naprawa samochodu wykonana u nas dla Norwega z firmą jest transakcją krajową, ze stawka krajową tak? Ale zastanawiam się jaki NIP powinien być w REJ. żeby w JPK było bez błędu, czy bez przedrostka?
Usługa wykonana na rzecz kontrahenta spoza UE to tzw. eksport usług . Taka usługa jest bowiem traktowana jako „świadczenie usług poza terytorium kraju”. Kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozliczenia VAT ma określenie miejsca świadczenia danej usługi. W przypadku opisanym w pytaniu, czyli usługi na rzeczowym majątku ruchomym wykonywanej na rzecz podatnika z kraju spoza UE (tzw. kraju trzeciego), miejscem świadczenia i opodatkowania usługi jest kraj siedziby usługobiorcy – zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT. Faktura wystawiana dla usługobiorcy z kraju trzeciego zasadniczo powinna zawierać te same elementy co zwykła faktura, z pewnymi wyjątkami. Faktura ta powinna dodatkowo zawierać wyrazy „odwrotne obciążenie” (w praktyce dopuszczalne jest też tłumaczenie tych wyrazów na język obcy) – zob. art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.
Czyli zle jest wystawiona faktura, powinnam zrobić korektę i wykazać jako NP -odwrotne obciążenie" ?
Ale jak to wykonać jak nabywca już wziął fakturę z krajowa stawką, ufff
Czy brutto potraktowac jako naleznosc?
Przy korekcie potraktowałabym brutto jako netto
Zosia, konieczna jest korekta do tej sprzedaży?
Czyli nie ważne czy podatnik jest unijny czy z poza, sprzedaż usługi na ruchomym majątku tak jest traktowana?
Czy musze mieć podpisana taka korektę?
Jak to naprawić, nabywca wziął fakturę i nie ma możliwości zmiany tej transakcji na NP.
Nie ma możliwości osobiście, to wyślij listem poleconym
chyba, że z premedytacją zostawisz taką transakcję w ewidencji (ze "szkodą" dla firmy o VAT)
Kom.10 no chyba tak bo juz nic nie zrobie, okazuje sie ze to nie samochód ale częsc motoryzacyjna (pompa) i została wysłana na adres wskazany przez nabywce tu w kraju tak sobie zażyczył klient, ale jaki NIP wykazac w JPK?
Kom.11 mam na myśli naprawienie pompy, czyli nadal jest to usługa na ruchomym majątku.
Pytanie podstawowe to czy nabywcą jest firma i to na jej potrzeby czy to na potrzeby osoby prywatnej lub np.potrzeby prywatne właściciela firmy lub pracownika
czyli który pkt.z art.28b ? i w ten sposób ustalisz miejsce świadczenia/opodatkowania do vat
GosiuM jest to firma ale nie będziemy zmieniac faktury czyli możemy sprzedać z krajową stawka jeżeli nie chcemy skorzystać z preferencyjnej. Przypuszczam ze to było na potrzeby prywatne ale podane dane firmy, czy ma to znaczenie jaki NIP wpiszę do rejestru czy z przedrostkiem czy bez jeżeli wystawiam ze stawka krajową?
dziękuję za pomoc.
Jak zostaje sprzedaż krajowa to nic nie robisz oprócz tego że us będzie miał vat należny :)
podajesz dane z faktury
Dziękuje GosiuM.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.