Zakup sam. osob. jako towaru handlowego a akcyza

Dzień Dobry :) mam uprzejme zapytanie, zakupiłam samochód osobowy z Niemiec jako towar handlowy, zapłaciłam akcyzę, teraz się zastanawiam, czy wprowadzając fakturę do rejestru VAT doliczam tą kwotę akcyzy i dopiero później robię fakturę wewnętrzną naliczającą VAT? Czy akcyzę osobno w koszty? Czy przy towarze handlowym też jest ograniczenie odliczenia VAT na sam. osobowe?
Jak wynika z obowiązujących przepisów, akcyza z tytułu zakupu samochodów w Unii Europejskiej lub poza nią, które stanowią towar handlowy do dalszej odsprzedaży, będzie stanowiła element ceny zakupu.

W związku z powyższym akcyza za samochód stanowiący towar handlowy podlega wykazaniu w kol. 10 KPiR. W praktyce na tego typu okoliczność przedsiębiorcy sporządzają dowód wewnętrzny, który stanowi podstawę ewidencji kosztu.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-akcyza-za-samochod-stanowiacy-towar-handlowy-w-kpir
Https://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/310129987-Podatek-akcyzowy-jest-elementem-ceny-zakupu-towaru-handlowego.html
Https://rachunkowosc.com.pl/akcyza_od_samochodu_na_sprzedaz_sprowadzonego_z_zagranicy_ujecie_w_pkpir
Prowadzę KH :)
chodzi mi tylko o VAT, czy mam dodać tą kwotę akcyzy do podstawy opodatkowania? Jak to się później ma do VAT UE?
Tam też podaję taką zawyżona o akcyzę kwotę?
Zwiększasz podstawę opod. o akcyzę

W art. 29a ust. 6 uwzględniono katalog elementów wchodzących w skład podstawy opodatkowania. Są to elementy wymienione również w art. 78 dyrektywy w sprawie VAT. Podstawa opodatkowania obejmie więc:
podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku (tj. podatku od towarów i usług),

koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

http://www.vademecumpodatnika.pl/artykul_narzedziowa,907,0,14629,podstawa-opodatkowania-w-przypadku-wnt.html
Podstawę opodatkowania w przypadku otrzymania zwrotu podatku akcyzowego po dokonaniu WNT należy obniżyć o kwotę zwróconego podatku.
I ta deklaracja VAT UE będzie się zgadzała?
oni przecież wykażą to bez akcyzy...
Trudno, nie wiem :)
Tak, podstawę opodatkowania WNT powinna Pani zwiększyć o zapłaconą kwotę podatku akcyzowego, a także o inne opłaty związane z tym nabyciem.

https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/akcyza/ulgi-zwolnienia-zawieszenie-poboru/127012,Czy-akcyza-zwieksza-podstawe-opodatkowania-samochodu-nabytego-z-innego-kraju-UE.html
Dzięki :)
zrobię tak, zobaczymy co z tego wyjdzie ;)
no chyba że do VAT UE daję bez akcyzy...spróbuję się dodzwonić do US :)
Dziękuję Ci serdecznie :)
10

w vat 7 i w vat-ue --- ujmij tak samo --- dodaj do podst.opod. akcyzę i inne opłaty związane z wnt.
Czyli mówisz, że jednak do obu z akcyzą, oki :) zadziałam, najwyżej będę wyjaśniać jak zapytają :)
A jeszcze dopytam, przy zakupie towaru handlowego VAT nie obowiązuje w ciągu 14 dni, prawda?
Chyba prawda :)
Na 100% nie powiem :D - bo nie wiem.
Jeszcze raz ja :)
a PZ też powiększyć o tą akcyzę?
Tak
Dzięki :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.