Do mariaem i GosiaM - różnice kursowe, pomocy :)

Potrzebuję pomocy przy obliczeniu i sprawdzeniu różnic kursowych. Kupiliśmy nowy środek trwały w walucie EUR. Odbiór środka trwałego będzie na początku maja. Została zapłacona pierwsza zaliczka w dniu 05.04. (na podstawie proformy). Wymiana waluty i zapłata była w tym samym dniu, tj.05.04. Niestety klient podał błędny rachunek i pieniądze wróciły 09.04. na nasze konto. W dniu 09.04. ponownie wysłaliśmy przelew na właściwe konto. 10.04. dostaliśmy fakturę zaliczkową. Mam policzyć tylko r.k. od transakcji?
Tak. Rk od środków na rachunku walutowym.
Mariaem - co miałaś na myśli pisząc: "Rk od środków na rachunku walutowym." Czyli tak, jak potwierdziłaś - liczę tylko od transakcji, a nie od środków własnych na rachunku?
Droga mariaem - czy dysponujesz może jakimś exelem do liczenia tych różnic od środków własnych? Niestety, sama nie jestem w stanie stworzyć arkusza, który będzie mi to liczył prawidłowo :(
1 wg jakiej metody liczysz rozchod waluty: fifo lifo czy średnioważony?
2 w excelu chcesz liczyć rk od środków ma rach wal?
3 masz kh czy kpir?
4 jak długo masz rachunek walutowy?
5 masz na nim jakieś środki?
6 art. 24c updof czytałaś?
Dziewczyny, możecie sprawdzić:
Faktura zaliczkowa wystawiona w EUR 10.04., zapłacona w EUR z konta firmowego 09.04. (drugi raz wysłany przelew na właściwe konto).
R.k. od transakcji:
58425 EUR: śr. kurs NBP z dnia. 09.04. 4,2871 - śr. kurs NBP z dnia 08.04. 4,2897 = 250473,82 - 250625,72 = 151,90 (gofin zaokrągla do 151,91 ?)
r.k. od środków własnych tutaj nie będzie, tak?
Podatkowo wystąpią dwa rodzaje rk:

1 rk od rozrachunków - różnica między wartością f ry końcowej dokumentujacej zakup śt a wartoscią/ami zapłaty przeliczonych na zł

2 rk od środków na rachunku walut - międxy wartością po jakiej był wpływ waluty a wsrtością po jakiej był jej wypływ
Ten temat poczytaj

1219255

Są tam dwie ściągi
1. W tym roku jeszcze nie było żadnych przeliczeń. Chyba najlepiej będzie FIFO.
2. Tak, myślę, że w excelu r.k. od środków własnych byłoby łatwiej liczyć niż ręcznie.
Niestety, mój program księgowy nie ma opcji liczenia żadnych różnic kursowych.
3. Jesteśmy na KPiR, VAT-owcami.
4. Rachunek firmowy założony niedawno - 13.03.2019
5. Od momentu otwarcia rachunku mam dwa wpływy na konto EUR z wymiany walut w kantorze internetowym i dwa przelewy w EUR (zapłata za faktury w EUR).
6. czytałam :)
5

Będą tylko rk od środków własnych. F ra zaliczkowa nie generuje rk od rozrachunków bo zaliczka nie jest kosztem/przychodem. Rk od rozrachunku pojawią się dopiero w momencie gdy bedzie f ra końcowa - dokumentująca zakup śt. Rk ujemne zwiększą wsrt pocz śt a dodatnie zmniejszą wart pocz śt.
Kom6.
1. " rk od rozrachunków" czyli to te moje "od transakcji" - tak nauczył mnie określać je KIP :)
Liczę:
śr. kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury - śr. kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień zapłaty. Ok, to jest proste. Tak liczyłam je od kilku lat. Jest ok, tak?
2. "rk od środków na rachunku walut" - i tu się zaczyna problem. Wcześniej, z uwagi na fakt, że przelewy za faktury zakupowe w EUR były sporadyczne i były robione z konta prywatnego właściciela firmy, nie były liczone r.k. od środków własnych. Nie było też nigdy żadnych wpływów z faktur sprzedaży na konto walutowe. Tylko kilka przelewów za zakupy.
Mariaem - to jest faktura zaliczkowa za zakup NOWEGO środka trwałego.
mariaem, GosiaM niedawno wrzuciła mi linki do kilku artykułów:
https://www.pit.pl/srodki-trwale/dla-nowych-srodkow-trwalych-do-100-000-zl-srodki-trwale-922683
http://www.srodkitrwale.pl/artykul,1782,16775,jednorazowa-amortyzacja-a-zaliczka-na-srodek-trwaly.html
https://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/308309988-Nowe-zasady-amortyzacji-zaliczka-kosztem-Tak-jesli-dotyczy-srodkow-trwalych.html
A co z r.k., jeżeli chcielibyśmy "wrzucić" w koszty od razu 100 tys zł. z tej faktury zaliczkowej?
Zaliczkowa nie jest podstawą by ująć srodek trwaly w ewidencji. Musi być nabycie czyli f ra koncowa. Pisałam już o tym. Do eśt i potem amortuzacja jednorazowa.
Tak, ja wiem, że zaliczka nie jest kosztem, ale jak w takim razie rozumieć artykuły:
http://www.srodkitrwale.pl/artykul,1782,16775,jednorazowa-amortyzacja-a-zaliczka-na-srodek-trwaly.html

https://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/308309988-Nowe-zasady-amortyzacji-zaliczka-kosztem-Tak-jesli-dotyczy-srodkow-trwalych.html
Znalazłam jeszcze taki artykuł:
http://www.kalkulatorypodatkowe.pl/artykul,186,16794,zaliczka-na-srodek-trwaly-a-koszty-podatkowe.html
Mariaem, doczytałam się w jednym z postów, że posiadasz plik w excelu do liczenia rk od środków własnych. Czy mogę Cię prosić o podesłanie takiego pliku? :) Z góry bardzo dziękuję :)
Napisz adres e-mail
Lcu@o2.pl - bardzo dziękuje :)
mariaem - czytałaś może artykuły z linków?
Dodzwoniłam się dzisiaj rano na KIP, kobietka udzieliła mi informacji, że zapłaconą fakturę zaiczkową na NOWY śr.trwały można wrzucić w KPiR w koszty do limitu 100 tys zł w roku podakowym, a dalszą część przekraczającą ten limit amortyzować w czasie od nowego roku.
17

nie znałam tego przepisu, nie miałam ostatnio dużej jednoraz. amort. nowych śt.
Zawsze był przepis, że zaliczka nie jest kosztem/przychodem, a tu masz ... :)

Za chwilę Ci wyślę arkusze excel.
Mariaem - bardzo dziękuję za plik :)
Mam jeszcze pytanie odnośnie różnic kursowych przy zakupie tego nowego śr. trwałego. Wystawiona f-a zaliczkowa EUR 10.04.2019r. 58425 EUR, kolejna zaliczkowa EUR będzie wystawiona 30.04.2019r na kwotę 58425 EUR. Odbiór maszyny 10.05.2019r. - wtedy faktura końcowa.
Na KIP udzielono mi informacji, że powinnam r.k. transakcyjne liczyć porównując śr. kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień zapłaty minus śr. kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury końcowej. I tak liczyć każdy "kawałek" zapłacony zaliczkowymi fakturami.
Co o tym sądzisz?
Sądzę, że to jedyne prawidłowe rozwiązanie. Zresztą pisałam już o tym wyżej wielokrotnie:

kom. 6
Podatkowo wystąpią dwa rodzaje rk:

1 rk od rozrachunków - różnica między wartością f ry końcowej dokumentujacej zakup śt a wartoscią/ami zapłaty przeliczonych na zł
(...)

kom. 9
F ra zaliczkowa nie generuje rk od rozrachunków bo zaliczka nie jest kosztem/przychodem. Rk od rozrachunku pojawią się dopiero w momencie gdy bedzie f ra końcowa - dokumentująca zakup śt.

kom. 12
Zaliczkowa nie jest podstawą by ująć srodek trwaly w ewidencji. Musi być nabycie czyli f ra koncowa. Pisałam już o tym.
Czy w opisanej niżej sytuacji trzeba będzie liczyć r.k. od środków własnych?
20.03.2019 wymiana pln na 10500 EUR po kursie 4,2765 na Giełdzie Walut. Kwota jeszcze nie została przelana na rachunek firmowy - "siedzi" na koncie na platformie wymiany walut. Czyli de facto wpływu na rachunek na razie nie było, ale wymiana waluty już była.
21

nie, od wpływu waluty nie liczymy rk od środków własnych.
Dopiero przy rozchodzie waluty po kursie innym niż historycznym powstają rk od środków na rachunku walut.
Ok, a czy jeżeli np. dzisiaj szef przeleje środki z kantoru na konto firmowe i dzisiaj zleci przelew kolejnej zaliczki na zakup tego śr.trwałego to trzeba będzie liczyć rk od śr. własnych? Będzie ten sam dzień wpływu waluty na konto i ten sam dzień przelewu, ale inny dzień wymiany waluty. Jakie daty mam brać pod uwagę - datę wpływu waluty na konto czy datę wymiany waluty?
Ok, a czy jeżeli np. dzisiaj szef przeleje środki z kantoru na konto firmowe i dzisiaj zleci przelew kolejnej zaliczki na zakup tego śr.trwałego to trzeba będzie liczyć rk od śr. własnych?

--- tak

Będzie ten sam dzień wpływu waluty na konto i ten sam dzień przelewu, ale inny dzień wymiany waluty. Jakie daty mam brać pod uwagę - datę wpływu waluty na konto czy datę wymiany waluty?

---- kurs z wymiany waluty ---- po tym kursie masz wpływ na rachunek oraz kurs średni NBP z dnia poprzedz. wypływ środków/zapłaty.
Dzięki mariaem :)
Trochę wyjaśniła się mi sprawa. Czy będę mogła Cię prosić jeszcze o sprawdzenie moich obliczeń r.k. od środków własnych i od transakcji - zgodnie z wytycznymi musze dzielić na kilka kawałków liczenie tych r.k. Spróbuję coś wpisać w arkusz od Ciebie, zobaczymy jak mi to pójdzie :)
Jak f-ra jest z vatem, to musisz dzielic jeszcze te wpłaty na netto i vat.

np. zapłata 1230, to 1000 netto --- rk będą podatkowe i 230 vat --- rk będą niepodatkowe.

Postaram się pomóc :)
Masakra, tak to jest faktura z VAT-em.
230 vat --- rk będą niepodatkowe. --->> czyli mam je gdzieś ująć mając KPiR?
Jeżeli ułatwiło by nam to sprawdzenie, podesłał bym Ci na e-maila rozpiskę jeśli chodzi o tą fakturę co i kiedy wystawione, wpłacone i po jakim kursie. Może łatwiej byłoby nam się wtedy porozumieć. Szukam wsparcia, bo ta faktura mi spać nie daje, a tym bardziej, że kwota duża. Boję się pomyłki w którymś miejscu.
Nie, tych od vatu (który odliczasz) nigdzie nie ujmujesz, skoro to kpir.
Wyślij mi wszystko na e-maila- ładnie po kolei rozpisane.
Ufff, to chociaż tyle. :)
Kom 29 - dziękuję :)))
Wysłane :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

• zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

• analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

• zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

• Dobrowolna zgoda

Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.