Leasing wykup księgowanie proszę o sprawdzenie

Leasing po przekształceniach bilansowo finansowy,podatkowo operacyjny.W marcu dostaliśmy fakturę za wykup samochodu kwota 300 PLN. 1)W którym miesiącu powinien być dokonany ostatni odpis w marcu czy w lutym? 2 jak rozliczyć wykup. Na koncie rozrachunki z leasingodawca została kwota wykupu 300 PLN czy ta kwotę przeksięgować na pozostałe przychody operacyjne ? 3) Zlikwidować środek trwały w leasingu. Zaksięgować fv wykupu na rozliczenie środków trwałych a następnie zrobić OT i jednorazowo zamortyzować? Czy tak będzie dobrze
Nie, tak nie będzie dobrze, to co piszesz jest częstym błędem niestety.

1) Jeśli środek trwały (wykupiony przedmiot leasingu) jest nadal przez Was użytkowany, to nic nie zmieniasz w ewidencji środków trwałych, kontynuujesz amortyzację tak jak do tej pory

2) jeśli na koncie rozliczenia leasingu została po Ma kwota 300 zł, czyli równa kwocie wykupu, to znaczy, że wszystko jest OK - wykup księgujesz właśnie po stronie Wn tego konta i konto rozliczenia leasingu Ci się zamyka (wykup jest traktowany jako spłata części kapitałowej)

3) Nie likwidujesz środka! Nie przyjmujesz nowego środka! Bilansowo nic się nie zmienia - nic nie zmieniasz w ewidencji środków trwałych, kontynuujesz amortyzację tak jak do tej pory.

4) zakładasz sobie w zeszycie / w excelu, gdzie chcesz "podatkową ewidencję środków trwałych wykupionych z leasingu" i do niej wpisujesz środek trwały - 300 zł jako wartość początkowa i 300 zł jako jednorazowa amortyzacja - dodasz do kosztów podatkowych te 300 zł
Oczywiście amortyzacja bilansowa nadal jest NKUP.

Środek zdejmiesz z ewidencji dopiero w momencie ewentualnej sprzedaży / likwidacji - wtedy musisz uważać, bo będzie miał inną wartość netto bilansową, a inną podatkową (podatkową 0, jeśli zamortyzujesz go teraz jednorazowo).
Wg umowy leasingowej wartość samochodu 30 000 nie zamortyzowana część na 20.02 to 545 pln. W marcu ostatni odpis i środek będzie w pełni umorzony Jak będę sprzedawała samochód przy całkowitej amortyzacji to LT umorzenie środków trwałych w leasingu/środki trwałe w leasingu 30000 a umorzenie/ środki trwałe (samochód po wykupie jest już naszą własnością) 300 czy z tego 300 już nie wykazuje?
W księgach jako wartość początkową środka i umorzenie będziesz miała 30 000 zł, więc księgujesz w momencie sprzedaży tylko
Wn umorzenie środków trwałych w leasingu/ Ma środki trwałe w leasingu 30.000.
Dziękuję za pomoc
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.