Odwrotne obiciązenie-kiedy rozliczyć.

Osoba fizyczna prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jest małym podatnikiem i rozlicza VAT kasowo i kwartalnie. W lutym ww .podatnik otrzymał fakturę odwrotne obciążenie od podwykonawcy za roboty budowlane . Mam pytanie w jakim momencie podatnik rozliczający się kasowo musi rozliczyć VAT z otrzymanej faktury z datą zapłaty czy z datą otrzymania faktury. Proszę o podpowiedź.
Wg mnie z datą otrzymania faktury
Jeśli to usługa budowlana to w dacie wystawienia faktury. Jeżeli mały podatnik otrzyma fakturę z odwrotnym obciążeniem to według mnie powinien od razu rozliczyć od tego VAT należny - zachować się tak jakby był sprzedawcą. Jeżeli on nie wykaże tej transakcji w VAT to będzie pewnie sprzeczność w wykazanej przez faktycznego sprzedawcę deklaracji VAT-27.

To oczywiście tylko moja opinia. W sieci niczego nie mogę znaleźć na ten temat, co najwyżej odwrotna sytuacja, gdy sprzedawcą jest mały podatnik.
Właśnie w sieci nic na ten temat nie ma. Jest tylko opisana sytuacja gdy sprzedawcą jest mały podatnik. A co z podatkiem naliczonym rozliczam dopiero w momencie zapłaty?
Tak bym zrobił, ale na pewno zadzwoniłbym tez na KIS.
Naliczony na taka pierwsza myśl odliczylbym dopiero w dacie zaplaty.
Oczywiscie informacje podatkowa miałem na myśli :)
Jutro zadzwonię do informacji podatkowej i zobaczę co mi powiedzą.
Daj znac czego sie dowiesz, chętnie łyknę nowa informacje
Ok. napiszę czego się dowiedziałem.
Pani w Informacji podatkowej niezbyt była chętna aby wyjaśnić jak to ma być powiedziała że trzeba uwzględnić różne aspekty aby ustalić kiedy należy rozliczyć transakcję OO odesłała mnie do przepisów ustawy o VAT : art.19 a ust.5 pkt.3 lit. a oraz art. 86 ust.2 pkt. 4 lit. a oraz art. 86 ust.10b pkt.3 i ust.10i a także art.106i ust. 3 pkt. 1 oraz do uregulowań dotyczących odwrotnego obciążenia. Zamiast mi pomóc to narobiła mi mętlik w głowie a przepisy ustawy to tak szybko przytaczała że cud , że zdążyłem zapisać.
Aha, standard. O odwrotnym obciążeniu jeszcze nigdy tez nie dostałem konkretnej odpowiedzi...
Racja jeśli chodzi o odwrotne obciążenie w Informacji Podatkowej zawsze nie uzyska sie konkretnej odpowiedzi, zawsze odpowiadają ogólnie a nie w sprawie danego przypadku . ... Tak więc po zastanowieniu należny rozliczę w lutym a naliczony w marcu w dacie zapłaty. Składam deklarację kwartalne więc zakup oo będzie rozliczony w jednej deklaracji zarówno po stronie podatku należnego jak naliczonego. Mam nadzieję że nikt się do tego nie przyczepi.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.