Wynajem a deklaracja vat-7

Małżeństwo gdzie on jest na działalności (PIT-36L), vatowiec i wynajmuje swoje prywatne mieszkanie (ryczałt 8,5%) , czynsz wykazywany jest w deklaracji vat-7 zw , oprócz tego wynajmowane jest mieszkanie nie zgłoszone w US kto płaci podatek i wszystko pójdzie po 50% na PIT-36 czy te jego 50% też powinno iść do VAT-7 ??
To nie jest tak, że zgłasza się każde kolejne mieszkania.
Zgłasza się jak będą opodatkowane dochody z najmu i ten sposób opodatkowania dot. wszystkich mieszkań.
Tak więc jeżeli zgłoszono, że przychody z najmu będą opodatkowane ryczałtowo, to dotyczy to obu mieszkań.

Natomiast jeżeli chodzi o VAT, to zależy kto jest wskazany w umowie jako wynajmujący. Jeżeli mąż, to on wykazuje w dekl. VAT-7 - 100%. Jeżeli żona, ktora nie jest vatowcem, to tego dla potrzeb vat się nie wykazuje. Jeżeli oboje, to mąż wykazuje w dekl. VAT 50%, a żona swoich 50% nigdzie nie wykazuje.
No to jest problem, mieszkanie męża ( i chyba tylko jego) jest wynajmowane już bardzo dawno i płacony jest ryczałt 8,5% w 2018 małżeństwo wzięło kredyt na zakup nowego mieszkania i to mieszkanie jest wynajmowane - wynajmy krótkoterminowe i dostałam od nich ( czyli szefy) , że nic nie zgłosili i chcą to mieszkanie rozliczać na zasadach ogólnych po 50%, bo dużo kosztów ,to jest źle ? xyzzz proszę o pomoc.
Jeżeli to wynajem krótkoterminowy, to istnieje duże ryzyko, że US uzna to za dział. gosp.
Tak więc może po prostu od razu to mieszkanie wprowadzić na stan firmy i te dochody traktować jako dochody z dział. gosp. No i to by tez rozwiązało sprawę formy opodatkowania - zasady ogólne (w tym wypadku podatek liniowy).
No, a co do vatu to pewnie stawka 8%, ale też możliwość odliczenia vat od zakupów dot. tego mieszkania.
No nie, jakoś trzeba wybrnąć z 2018 :((( ale jeszcze pytanie , nie ma opcji, żeby on rozliczał ryczałt ze swojego mieszkania a to co mają wspólnie kupione na zasadach ogólnych ? po 50% ?
Nie bardzo rozumiem z tym 2018 rokiem? Te przychody juz były w 2018 roku i nic nie zostało zgłoszone i podatki nie były od nich płacone? W deklaracji VAT to nie było wykazywane (kto jest wskazany jako wynajmujący)?
W takim wypadku zakł. że są to dochody z najmu (przy czym tak jak pisałem US może to zakwestionować), to co do tego wspólnego mieszkania:
50% - mąż ryczałt
50% - żona zasady ogólne (podatek wg skali).
Już się kompletnie zakręciłam, jeszcze raz napiszę : stare mieszkanie , które ma mąż było dawno zgłoszone i płacony podatek ryczałtowy 8,5 % i w jego deklaracji vat-7 był ujmowany zwolniony ( mieszkanie wynajmuje rodzina ) i tak jest do dzisiaj , natomiast mieszkanie na które jest zaciągnięty kredyt w 2018 było wynajmowane ale doszli do wniosku, że tu opłaca się im być na zasadach ogólnych w sumie wyszła strata - duże koszty przystosowania do użytku i nie był płacony podatek ,
Teraz zauważyłam komentarz 6 , czyli on powinien 50% ryczałt a ona 50% zasady ogólne ?
Zrozumiałem pytanie. Właśnie tego dot. moja odpowiedź.
1. Stare mieszkania - odrębny majek męża - on opodatkowuje ryczałtowo.
2. Nowe mieszkanie - wspólny majątek małżonków - nic w US nie zgłoszono, czyli mąż opodatkowuje swoje 50% ryczałtowo, a żona swoje 50% na zasadach ogólnych wg skali.

Nie ma takiej opcji, aby mąż część przychodów (dot. jednego mieszkania) opodatkowywał ryczałtowo, a część (dot. drugiego mieszkania) na zasadach ogólnych.
Kom. 8
tak

Ustal sobie jeszcze kwestie vatu i uprzedź ich, że jeżeli to najem krótkoterminowy, to US w przyszłości może zakwestionować zaliczenie tego przychodu jako przychód z najmu (uznać jako przychód z dział. gosp.). Zresztą ostatnio zapadł wyrok, że wynajem wielu mieszkań (bez podania ich liczby), to też dział. gosp.
Czyli zostanie zrobienie korekty pit-28 i dopłata i korekt vat-7 u niego od tych 50% :( bardzo dziękuję, jak nie wybrnę z tego to poproszę Cię jeszcze o pomoc ale już w poniedziałek, bardzo, bardzo dziękuję za wyjaśnienia .
U niej wyjdzie strata z wynajmu to składa tylko pit-36 ( ma pit-11 + ten najem ) no i pit-36L bo też jest wspólniczką w s.c. ,
Jeszcze raz dziękuję .
Xyzzzz, jak nie stracisz jeszcze cierpliwości to proszę , chcę na razie poprawić 2019 , ( właściciele bardzo mnie przeprosili, że informację dostałam teraz ale w Us powiedzieli im, że liczą na pół i to zostawili) okazało się, że to mieszkanie ich wspólne jest wynajmowane między innymi też przez Airbnb , kasa wpływa na jej konto .
1/ ona działalność na liniowym + umowa o pracę + najem prywatny
2/ on działalność na liniowym + najem prywatny - pierwsze mieszkanie jest zgłoszone w US (dawno) płaci ryczałt i on oświadczył, że będzie to tylko jego przychód
i teraz wynajmowane ich mieszkanie :
1/ on powinien płacić ryczałt 8,5 ( nie będzie przychodu powyżej 100tyś.) od 50% przychodu
2/ona podatek na zasadach ogólnych ( od 50%) , może odliczyć odsetki, energię,gaz, koszty remontu ( po 50%)
no i vat i tu problem, bo wydaje mi się, że tu mają import usług - prowizja od Airbnb i teraz kto ? na jej konto wpływa kasa , ona ma zrobić VAT-Ue ? nie jest na vat , sklada Vat-9M .
I tu na forum doczytałam, że ona nie powinna mieć stosowanej ulgi w zakładzie pracy, ulga 556,02 tylko z najmu .
Ad. 1 Tak. Przy czym pamiętaj, że bierzesz pod uwagę całe przychody z najmu (te pierwsze mieszkanie też tu uwzględniasz).
ad. 2 Co do VAT, to na kogo są umowy dot. wynajmu? Jeżeli na żonę, to ona to rozlicza.

Tak nie powinna mieć ulgi stosowanej. Powinna to zgłosić w zakł. pracy.
Dziękuję, czyli on swoje np. 600 + 50% + ze wspólnego mieszkania np. 300 płaci ryczałt 8,5 = 77
1/ umów najmu nie ma , tak mi powiedzieli - tylko widzę po banku, że wpłaca jakiś Kowalski np. 400 ( poprosiłam o wydruki z konta na które wpływa kasa ) , dopiero od czerwiec 2019 będzie najem dla jakiegoś małżeństwa na 2 lata , jak umowa będzie na nią , to będzie poza vat ?
I ona w koszty bierze też 50% wydatków , nie ma związku, że on na ryczałcie ?
Jeżeli nie ma żadnych pisemnych umów, to rozliczyłbym to po połowie.
Tak 50% w koszty.

Przy czym ten cały wynajem tego wspólnego mieszkania dla US w razie kontroli z bardzo dużym prawdopodobieństwem zostanie uznany, za dział. gosp. Co do stawki VAT, to też może się okazać, że powinno tu być 8%.
Rozliczałbym po połowie- czyli on te 50% ma wykazywać też w Vat-7 w poz. 10 (vat-7- 18) oprócz swojego mieszkania ?
Tak , może uznać , że to działalność, czytałam jakiś wyrok :((( nie wiem, czy się nie udam do naszego US z zapytaniem ,

Ten stary rok, muszę porobić korekty cała kwota przychodu to około 6 tyś.
- u niego zrobić korektę PIT-28 , wpłacić podatek za poszczególne miesiące ( nie ma odsetek, liczyłam ) , korekty Vat-7 i Jpk
- u niej złożyć PIT-36 , wyjdzie strata na wynajmie , na PIT-36 dodać zarobki z zakładu pracy oraz PIT-36L jako wspólnik s.c. , dobrze myślę ??
Tak
Bardzo dziękuję za pomoc , wielka wiedza , podziwiam :)
Niestety jeszcze mnie coś męczy , w tym roku pierwszy przychód był w lutym, zaliczka na podatek jest na 20 marca, czy ona jeszcze może złożyć pisemko w US, że tylko ona (100%) będzie wykazywała przychód z tego najmu, czy jest już za późno ?
Czy może być taka opcja, że przy wspólnocie majątkowej , on jedno mieszkanie ma zgłoszone, na ryczałt i przychód z najmu 100% a drugie mieszkanie ona zgłasza i, że ona będzie 100% opodatkowała i zasady ogólne ? czy jak już on kiedyś zgłosił, że płaci 100 % i ryczałt , to już musi tak lecieć on 50% ryczałt ona 50% zasady ogólne ?
Chociaż kolejne przemyślenie, skoro on ma kilka lat zgłoszony ryczałt i 100% opodatkowania, to każde kolejne mieszkanie , on 100% ryczałt i podatek, skoro nic nie było zgłaszane , a pierwszy przelew za 2019 poszedł w lutym z określeniem PPE .
Zgłoszenie dot. jak rozumiem jego odrębnego majątku? Czy też było też składane zgłoszenie, że w przypadku wspólnego mieszkania będzie przychody z niego opodatkowywał tylko mąż?
Ty masz te dokumenty to musisz spojrzeć co w nich jest. Bez dokumentów zdalnie nie jestem w stanie Ci pomóc :-).
Jeżeli przelew opisany w lutym jako PPE, to za ten rok opodatkowanie ryczałtem. Przynajmniej ta osoba, której dot. przelew.
Xyzzzz dziękuję, muszę chwilowo temat zostawić , inny temat się urodził :(((( chwilowo, pewnie na 2 dni .
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

• zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

• analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

• zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

• Dobrowolna zgoda

Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.