Podział zysku na koniec roku

Witam, czy ktoś mógłby mi pomóż jak prawidłowo podzielić zysk sp. jawnej, gdzie są trzej wspólnicy. Pierwszy raz mam sytuację, że trzecim wspólnikiem jest spółka zoo, która uzyskała 1% udziałów w połowie października. Jak prawidłowo obliczyć jej kwotę do wypłaty zysku? Proporcjonalnie do miesięcy?
Kodeks o zysku

Kodeks spółek handlowych przewiduje, że każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu (art. 51 § 1 K.s.h.). W myśl art. 52 K.s.h. wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Jednakże jeżeli wskutek poniesionej przez spółkę straty udział kapitałowy wspólnika został uszczuplony, zysk przeznacza się w pierwszej kolejności na uzupełnienie udziału wspólnika.

Co istotne, powyższe reguły partycypowania wspólników w zyskach spółki znajdą zastosowanie, o ile umowa spółki nie stanowi inaczej (art. 37 K.s.h.).

https://www.gofin.pl/firma/17,2,120,101281,zasady-podzialu-zysku-w-spolce-jawnej.html
Czytałam to, i tak dalej nie wiem w jaki sposób to policzyć. Tuta j pisze bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Nie ma nic o czasie.
To, że sp. z oo. ma 1 % udziałów wcale nie znaczy, że ma również 1% udziału w zyskach. Wg khs wszyscy wspólnicy sp. j. mają równych udział w zyskach/stratach czyli po 1/3 każdy. Chyba, że umowa spółki jawnej stanowi inaczej.
Http://www.vademecumpodatnika.pl/artykul_narzedziowa,982,0,16148,przystapienie-nowego-wspolnika-do-spolki-jawnej-w-trakcie.html

https://www.gofin.pl/firma/17,2,120,138017,jak-zmienic-proporcje-udzialow-w-spolce-jawnej.html

https://www.portalfk.pl/spolki/zmiany-wspolnikow-w-spolce-jawnej-zgloszenie-zmian-i-rozliczenie-podatkowe-2637.html
W umowie jest wyraźnie, ze 1 % w zyskach/stratach.
Mariaem, trzeci link mi się nie otwiera, ale ten pierwszy super. Podatkowo wiedziałam, ze proporcjonalnie liczyć od dnia przystąpienia. Więc myślicie, że bilansowo tak samo? Obliczyć osobno zysk za okres trzech wspólników?
Wg mnie -
musisz podzielić zysk z roku na dwa okresy i odpowiednio go podzielić. Do dnia, w którym przystąpił wspólnik i po tym dniu. Oczywiście wg udziału w zysku/stracie.
Jeszcze jedno mnie zastanawia. Nie robiłam jeszcze PITów, ale zawsze w załączniku dotyczącym spółki jawnej wpisuje się % udziałów. I przez to, ze taka sp. zoo weszła w ciągu roku nie będzie do do końca proporcjonalne i wyliczenia nie będą się zgadzać... Czy mi to przejdzie?
Kom 7. Dzięki Mariaem. Dobrze, że w przyszłym roku będzie już łatwiej :) kiedyś Ci krzyczałam, że wprowadzili zmiany w rewizorze i można już było robić sf jednostek małych, ale chyba mnie nie widziałaś ;) w środę wprowadzili też możliwość podpisu, jak Ci idzie?
9

tak, już sobie uaktualniłam, mam już e-sprawozdanie przygotowane, ale jeszcze muszę wspólnikom założyć profile zaufane, potem podpisać i wysłać. Chcę to zrobić w przyszłym tygodniu i definitywnie zamknąć rok 2018. Nie chcę czekać do ostatniej chwili...

Mam nadzieję, że pójdzie w miarę gładko...
8

nie wiem, ostatecznie zapytaj w KIP, może podpowiedzą, pomogą.
>11 najwyzej pójde z papierowym PIT do urzedu się wypytac jak to zrobić i od razu wyjasnić skąd te %.
>10 ja mam przygotowane, zatwierdzone, niestety ulegliśmy plotkom i kupiliśmy podpisy kwalifiowane (teraz już wiem, że pieniądze wyrzucone w błoto), brakuje mi jeszcze jakiejś aplikacji z certum, czekam na informatyka, a też chciałabym przesłać na dniach.
Daj znać czy tak gładko poszło :)
Oki, powodzenia :-)
Wzajemnie :)
Dzięki ♥
>12 nie wiem czy tu dotrzesz Mariaem, ale mi się udało, mam już zmiankę w KRS :)
Suuuper :)
W e-krs co po kolei trzeba zrobić, wkleić e-sprawozdanie i uchwałę pewnie i jak to się wysyła?
Podpis mój wystarczy - pracownika czy muszą wszyscy wspólnicy podpisać i wysłać?
Raczej wspólnicy. Jeden wystarczy czy wszyscy muszą? Rok temu jeden wspólnik podpisem wysyłał, a w br chyba wszyscy?
Wypłata zysku za rok ubiegły powinna być po zatwierdzeniu SF.

Czy jeżeli dzisiaj będzie zatwierdzone to dzisiaj lub jutro lub za tydzień mogę dokonać wypłaty gotówkowej lub przelewem zysku dla wspólników - zgodnie z uchwałą o zatwierdzeniu i podziale zysku za rok ub?
Tak dokładnie, Ja robilam tak: najpierw wyeksportowałam SF z rewizorai zapisałam na pulpicie. ja akurat mam podpis z certum to w aplikacji z certum podpisywałam po kolei podpisami wspólników i moim. Co dziwne, gdy podpisałam w rewizorze to pokazywało mi jeden podpis, a pod każdym kolejnym podpięty następny. Dziwnie to wychodziło, dlatego wolałam w tej aplikacji. Potem na ekrs wpisuje się za który rok dotyczy, wybierasz co dodajesz i wypierasz plik :) jesli będzie podpis osobno to drugi plik z podpisem. Fajnie wszystko tak jest prowadzone, więc powoli krok po kroku prowadzi. Ja dodałam najpierw SF, potem uchwałę w pdf. Gdy dodałam ją podpisaną ręcznie skanem to pokazywało mi się, że musze podpisać na koniec do wysyłki epuapem. Więc podpisałam pdfa też podpisem elektronicznym w tej aplikacji centrum. I wtedy wrzuciłam do ekrs.
Co do wysyłki to potrzebny jest podpis czy to epuap czy kwalifikowany osoby, która ma wpisany PESEL w krs. Tam wyskoczy lista i trzeba jedną osobę wybrać. Popisać sprawozdanie muszą wszyscy a do wysyłki wystarczy tylko jeden :)
>18 tak, mam już zatwierdzenie.
Uważam, że tak. Szczerze mówiąc ja często o tym zapominam i szukałam info na ten temat i jest ogólnie, że wspólnicy mają prawo do wypłaty zysku, ale nie ma powiedziane kiedy. Jak możesz zrób to od razu i będziesz mieć z głowy :) U mnie wspólnicy pobierają środki w ciągu roku i z tego im odciągam.
Rozumiem, bardzo Ci dziękuję :-)
W razie czego będę jeszcze pytać :)
A na kom. 18 mi odpowiesz?
Ja w tamtym roku wysyłałam jeszcze papierowo, a jak Ty skanami to na pewno sobie poradzisz jeszcze lepiej ;)
Odpowiedź na kom. 18 masz w 21, nie wiem czy Ci umknęło, bo napisaliśmy w tym samym czasie.
25

taaak, pisałyśmy jednocześnie pewnie, albo nie zauważyłam.
Dzięki wielkie :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.