Pit 37 czy 36

PIt 11 przychód opodatkowany z tytułu umowy zlecenie oraz świadczenie z ubezpieczenia chorobowego zleceniobiorcy z części F dajecie w pIT 37 czy pIT 36, różne są komentarze na forum.
PIT-37
Jak w kom. 1.
Przypominam, że od zasiłku dla zleceniobiorcy podatnik sam oblicza podatek - nie ma tutaj płatnika

a w związku z tym powinien być PIT-36, właśnie ze względu na ten brak płatnika podatku, nieodprowadzane zaliczki
Program e-pity poprowdził mnie przy tych przychodach na pit 37 dodatkowo doszukałem sie
"Do kogo trafi PIT-11 za 2018 r.? Nowe pozycje na informacji PIT-11
PIOTR SZULCZEWSKI20 LISTOPADA 2018"

i co wy na to?
Przeszukałam jeszcze raz internet

wygląda na to, że w rozliczeniu za 2018 zmieniło się podejście

jeśli zasiłek dla zleceniobiorcy to jedyny przychód tego typu, tzn. uzyskany bez pobierania zaliczki na podatek, to wykazuje się na PIT-37

tak to jest jak się człowiek do czegoś przyzwyczai :( (tzn. brak płatnik = na pewno PIT-36)
Dla potwierdzenia mam z borszuli informacyjnej strona 12-13
broszura-informacyjna-pit-37-za-2018-r.pdf

czyli pit 37
Ja nadal mam mieszane uczucia

a z tą broszurą to nic tam na potwierdzenie tezy, że PIT-37 nie wyczytałam...

o zasiłkach napisano

"Wiersz 5: „Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 4” wypełniają podatnicy, którzy:
1) za pośrednictwem płatnika(ów) uzyskali przychody m.in. w postaci:
 zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,"

napisano: "za pośrednictwem płatnika(ów)", płatnika podatku, a przy zasiłku dla zleceniobiorcy nie ma płatnika, zaliczka nie jest pobierana - czyli zasiłek dla zleceniobiorcy nie pasuje mi do PIT-37

natomiast w broszurze do PIT-36 napisano:

"Wiersz 10: „Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 9 (w tym emerytury – renty z zagranicy)” wypełniają podatnicy, którzy:
1) uzyskali przychody m.in. w postaci:
 zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,"

tu nie ma nic o płatniku, więc to dla mnie bardziej pasuje


ale w necie krążą rady, ze jednak PIT-37...
Zobacz dalej wiersz 5 a po punkcie 1 który napisałeś punkt 2:
"2) otrzymali PIT-11 lub PIT-8C(8), z wypełnioną częścią „Informacja o wysokości przychodów, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy”,
Odbijam....

w broszurze do PIT-36 też jest

"2) otrzymali PIT-11 lub PIT-8C(8) , z wypełnioną częścią „Informacja o wysokości przychodów, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy”,"
Przez lata wykazywało się w PIT-36


nie do końca rozumiem z czego wynika inne podejście w rozliczeniach za 2018

tzn. trochę rozumiem - teraz te zasiłki są na PIT-11 (11A) wcześniej były na PIT-8C
stąd zamieszanie
Uważam, ze Beciazz źle interpretujesz:
jest w pit 37
1) za pośrednictwem płatnika(ów) uzyskali przychody m.in. w postaci:,  zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
Jest PIT 11 jest od płatnika.
wykazane są w nim przychody opodatkowane i nieopodatkowane(część F).
jeżeli by było napisaneże: za pośrednictwem płatnika uzyskali przychody niepodlegajace opodatkowaniu to się zgodzę.
W takim razie jakie to są przychody w innych przychodach na pit 37 jak cała część F jest nieopodatkowana, nagrodę student też na pit36 rozliczy?

w 36 też jest bo można mieć działalność i na zleceniu potrzymać zasiłki.
Mimo, że zleceniodawca wypłaca zasiłki to jednak NIE JEST płatnikiem (podatku, chodzi o bycie płatnikiem podatku a nie zasiłku...)
i taki sam zleceniodawca za 2017 dałby zleceniobiorcy PIT-11 - z wykazanym przychodem ze zlecenia i PIT-8 z wykazanym zasiłkiem - tutaj nie było wątpliwości

co do PIT-11 -
"Jest PIT 11 jest od płatnika.
wykazane są w nim przychody opodatkowane i nieopodatkowane(część F)."
- no nie bardzo - w części F są wykazywane przychody jak najbardziej OPODATKOWANE, tylko z tą różnicą, że wypłacane są przez osoby/podmioty/ niebędące płatnikiem podatku dla nich (czyli wypłacają w kwocie brutto a podatnik czyli tutaj ten zlecniobiorca sam oblicza i odprowadza potem podatek)
przychody nieopodatkowane czyli zwolnione z podatku wykazuje się w części G

a ponadto PIT-11 wystawiają w tym roku zarówno płatnicy (podatku, nie zasiłku) jak i osoby/podmioty/ niebędące płatnikami (podatku, nie zasiłku)
Ale ja tylko sobie tak dyskutuję bo zastanawiam skąd się bierze inne podejście skoro ustawa się nie zmieniła, nadal zasiłek jest wypłacany w kwocie brutto i "nabywca" sam odprowadza od niego podatek (a do tego jest PIT-36)
Powiem tak ze pofatygowałem sie wczoraj i dzwoniłem do KAS dwa razy, dwóch innych ludzi. 57 w kolejce...
dwie osoby powiedziały to samo, że rozlicza sie na pit 37. Pytam o podstawę boroszula informacyjna, tłumaczę o tym że jest to samo w obydwu, ze w zeszłych latach rozliczało sie na pit 36 wiec skad podejscie na pit 37, że płatnik.
odpowiedź, że jakbym miał działalność na skali to w pit 36 a że byłem tylko zleceniobiorcą to na pit 37...
Internet też huczy od PIT 37, programy kierują na pit 37. wiec nie wiem czy gdzieś jakieś oświadczenie jest wydane MF...
No właśnie ja też nie wiem :)

wszyscy huczą ale nie wiadomo dlaczego taka zmiana podejścia :)

tak naprawdę to i tak nie ma znaczenia czy PIT-37 czy PIT-36 dla tego zasiłku bo podatek wyjdzie taki sam :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.