Korekta rachunku umowy zlecenia

Zleceniobiorca złożył oświadczenie o innym tytule do obowiązkowych ubezp. społecznych ale zapomniał już poinformować,że gdzieś między czasie były przerwy w ubezpieczeniu. nadmienię, że umowa nie jest już kontynuowana. w efekcie miał odliczane tylko zdrowotne a powinien mieć odliczane składki na ubezpieczenie społeczne(bez chorobowej). po korektach w zus powstała nadpłata składek, którą zapłaci zleceniodawca. proszę o pomoc jak rozwiązać taką sytuację od strony rachunku: czy mam stworzyć nowy rachunek, co z podatkiem, który powinien być zwrócony zleceniobiorcy. Dodaj temat do obserwowanych + Dodaj komentarz
A kiedy taka sytuacja miała miejsce?
Ta sytuacja miała miejsce w jednym miesiącu w 2016 , potem w 2017 i jeden dzień w 2018 roku.
Moim zdaniem rachunków "nie ruszasz", ponieważ w latach 2016, 2017 i 2018 musisz skorygować tylko składki ZUS. (z twojego tematu wynika, że zostal już skorygowany) W tych okolicznościach sporządź sobie np. w excelu różnice (co wydaje mi sie, że też już zrobilaś skoro skorygowałaś ZUS-y. Te korekty ZUS robisz teraz czyli w roku 2019, czy jeszcze w 2018? Jest to istotne, ponieważ gdyby w 2018 roku, to sam rok 2018 powinnaś "wyrównać" jeszcze w 2018 roku. Natomiast skladki na ubezp. społeczne i ubezp. zdrowotne za rok 2016 i 2017 (różnice pomiędzy nimi) dałabym jako przychód zleceniobiorcy, o ile pracodawca/zleceniobiorca zapłaci te składki do ZUS.
Korekty są zrobione w 2019, więc ten rok jest okresem do rozliczeń wszystkiego. Pracodawca już zapłacił składki. Powiedzmy pod tym względem już jest "na czysto". Za bardzo nie wiem co zrobić z nadpłatą podatku dla zleceniobiorcy (zrobiłam korekty rachunków w excelu tak żeby wiedzieć jakie sa różnice). Nie wiem tez jak powinnam w samym programie zrobić ten przychód czy też wcale go nie ruszać a tylko wystawić pit. Tu gdzieś nie mogę ruszyć z miejsca. Proszę o pomoc
Wydaje mi się, że podatku bym nie ruszała. Jeżeli zleceniobiorcy nie zwrócą tych kwot, to wykazałabym ten "przychód" w PIT-11, część chyba F jako kwota do opodatkowania. Tak uważam. Może ktoś jeszcze sie odezwie.
Tym bardziej, że PIT-y za lata 2016-2018 zleceniobiorca rozliczył czy też za 2018 dopiero rozliczy.
Ale czy powinnam tworzyć jakąś listę płac czy po prostu stworzyć pit-11 i wpisać "przychód"? odnośnie pitu-11 to rozmawiałam z US i powiedzieli mi, że powinnam to wpisać w picie-11 w "Inne źródła" i ma być zaliczka na podatek z tej kwoty również wpisana. jeszcze nadmienię, że pani na infolinii nie była pewna tego co mówi o tej zaliczce...
No wg mnie bez zaliczki, zresztą w części F nie ma miejsca na wpisanie zaliczki (bo niby komu chciałabyś ją potrącić, skoro osoba ta już nie pracuje i z czego?) tak możesz sobie stworzyć listę płac, bo przecież na tej podstawie powinny być zrobione stosowne księgowania, włącznie z tymi po stronie pracodawcy.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.