Odprawa emerytalna po trzech tygodniach zatrudnienia ?

Zatrudniliśmy pracownika, któremu brakował 1 rok pracy w szczególnych warunkach do uzyskania wcześniejszej emerytury. Pracuje od 14 stycznia br i dzisiaj nas poinformował, że w magiczny sposób znalazły się dokumenty i brakuje mu tylko miesiąc, który już prawie przepracował. Teraz pytanie, czy zna ktoś jakiś sposób, aby nie wypłacać mu odprawy emerytalnej? Nie dość, że nas oszukał, to jeszcze wydaliśmy nie małe pieniądze na odzież roboczą dedykowaną tylko dla niego- wiem,że to zawsze ryzyko pracodawcy, ale cała sytuacja jest bardzo nieciekawa. Proszę o pomoc.
Odprawa przysługuje
Art. 92.1. § 1. Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

§ 2. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.
Czyli nie istnieje żaden sposób, abyśmy wyszli jakoś z tej sytuacji ??
Istnieje - wyjście ZGODNIE z prawem :)
Dlaczego od razu was oszukał? po prostu znalazł dokumenty, zdarza się
Jak ktoś rok 'walczy' o emeryturę, to raczej wszystkie dokument dawno już znalazł...
Dlatego uważam, że to po prostu przed nami celowo zataił, bo inaczej byśmy go nie zatrudnili, a w okolicy jest mało zakładów, które opłacają FEP.
Czyli podsumowując, za to, że chcieliśmy komuś pomóc, wyszliśmy stratą i to nie małą.

Ale dziękuję za pomoc.
A w okolicy jest mało zakładów, które opłacają FEP. - a jakie to ma znaczenie?:
Opłacają, nie opłacają odprawa wszędzie przysługuje
Jedynie , możecie nie zgodzić się na porozumienie stron, niech składa wypowiedzenie
Ma znaczenie, bo gdybyśmy go nie zatrudnili, pracowałby jeszcze 5 lat, do powszechnego wieku emerytalnego.
A tak, może iść już teraz.
Kom.7
A co to da? jedynie tyle, ze jeszcze ekwiwalent za urlop za następny m-c będą płacić, co to za "krzywda"?
Kom.8
Skąd te 5 lat?
Przeciez u was pracuje m-c więc nie rozumiem co to ma za znaczenie, że gdzie indziej 5 lat?
Bo idzie na szybsza emeryturę, 5 lat wcześniej za pracę w szczególnych warunkach/szczególnym charakterze
Przecież nie u was pracował
"dzisiaj nas poinformował, że w magiczny sposób znalazły się dokumenty i brakuje mu tylko miesiąc,"
- nie u was
Zapewne brakuje mu stażu w warunkach szczególnych. Bez tego musiałby pracować do wieku powszechnego.


A odprawy nie płać do momentu pokazania decyzji.Emerytura z warunków szczególnych nie zawsze jest pewna.
Do Zosia57:
Chodzi o to, że dzięki temu, że my go zatrudniliśmy, może iść na szybszą emeryturę.
Gdyby pracował tam skąd się zwolnił, to pracowałby jeszcze 5 lat.
To chyba duża różnica, prawda?

Czyli dalej uważam, że celowo wprowadził nas w błąd.
Przy rekrutacji rozmawialiśmy o rok i zdawaliśmy sobie sprawę z odprawy, ale po przepracowanym roku przylelibyśmy to bez żadnego 'ale', a tak tylko straciliśmy.
Do kalatka:

Jak już teraz na spokojnie o tym myślę, to oczywiście trochę 'na złość' temu pracownikowi, będę chyba przeciągać wszystko do maksymalnych terminów.
Tak jak piszesz odprawa po pokazaniu decyzji, a świadectwo pracy i ZSWA też zrobię/wyślę ostatniego tzn 7 dnia od ustania stosunku pracy.
Nie płać odprawy dopóki nie będzie decyzji !
ZUS dokładnie "prześwietli " wszystkie okresy pracy w warunkach szczególnych i to może trochę potrwać
Tak też zrobię.

A teoretycznie, co w przypadku jeżeli mi tej decyzji nie dostarczy?
Nie płacisz odprawy.
To nie jest emerytura powszechna, tu trzeba mieć staż w warunkach szczególnych a czy staż jest stwierdza dopiero ZUS w swej decyzji
Ok, to możne w sumie jest jakaś szansa, że może jakimś cudem zapomni przyjść z decyzją :)
Oby tak było.

Dziękuję za pomoc.
Kom.16
OK zrozumiałam, czyli brakowało mu tylko m-c w warunkach szczególnych
żaden przepis nie uprawnia pracodawcy do żądania od pracownika przedłożenia przedmiotowej decyzji.
Należy jednak pamiętać, że powinien on otrzymać odprawę w dniu rozwiązania stosunku pracy, a nie w dniu przedłożenia tej decyzji. Jeśli pracownik zażąda wypłaty odsetek, pracodawca będzie zobowiązany je uiścić.
Oj tam Zosiu. Kodeks pracy mówi o spełnieniu warunków do emerytury by dostać odprawę.
Przy emeryturze powszechnej warunkiem jest wiek- czyli decyzja jest niepotrzebna, wystarczy zajrzeć w dowód osobisty.
Przy emeryturze wcześniejszej warunkiem jest wiek i staż. Żaden przepis nie nakłada na pracodawce możliwości zbierania i weryfikacji zaświadczeń o poprzednich okresach pracy warunkach szczególnych. Pracodawca sam nie stwierdzi czy ten warunek jest spełniony a na słowo nie musi wierzyć.
Kom.26
Prawda :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.