Odliczenia z tyt. leków czy naprawdę się coś zmieniło?

Powiedziałam osobie, która chce skorzystać z odliczenia leków że oprócz grupy inwalidzkiej, musi mieć zaświadczenie od lekarza, że dane leki musi stosować. Osoba ta poszła do US dopytać sie w tej sprawie, i tam osoba jej powiedziała, ze żadnego zaświadczenia od lekarza nie potrzebuje. Czy rzeczywiscie tak jest? Inna rzecz, że również powiedziano tej osobie (ponoć), że dopiero może się rozliczyć od dnia 15.02. (wiadomo, że nie jest to prawdą). Prosze o komentarze.
Raczej nic się nie zmieniło w tej sprawie
No włąsnie też tak sądzę. To pozostaje pytanie albo urzędnicy nie maja pojęcia o czym ówią, ponieważ nie ma na to dowodu co mówili, albo osoba która pytała niczego nie zrozumiała? Może osoba zapytała czy do US musi złożyć? A nie czy wogóle musi posiadać takie zaświadczenie?
Odpowiadając na interpelację Pana Posła Marka Polaka nr 11801 w sprawie zasad korzystania
z ulgi rehabilitacyjnej, przekazuję następujące wyjaśnienia.
(...)
W toku weryfikacji zasadności dokonanych przez podatników odliczeń w ramach ww.
wydatków, na okoliczność udokumentowania faktu stwierdzenia przez lekarza specjalistę
obowiązku przyjmowania leków stale lub czasowo, dopuszczane są wszystkie dowody
przedkładane przez podatników, w tym np.:
- karty leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego,
- informacje o leczeniu sanatoryjnym,
- karty leczenia pacjenta sporządzane przez lekarzy specjalistów, przekazywane pacjentom
oraz lekarzom pierwszego kontaktu,
- zaświadczenia od lekarzy specjalistów,
- zaświadczenia lekarzy rodzinnych, potwierdzające prowadzone leczenie specjalistyczne,
kserokopie recept wystawionych przez lekarzy specjalistów oraz zalecenia przyjmowania leków specjalistycznych.
Reasumując takiego zaświadczenie nie musiała i nadal nie musi posiadać. W ustawie i innym akcie prawnym nie ma takiego zapisu, może to w razie kontroli udokumentować inaczej niekoniecznie zaświadczeniem od lekarza.
Zawsze w razie kontroli można np. w szpitalu, u lekarza specjalisty, itd., poprosić o kserokopię karty leczenia potw. za zgodność z oryginałem, z której powinna wynikać konieczność stosowania leków.
No, a lekarze raczej nie chcą wydawać jakiś specjalnych zaśw. bo to jednak dodatkowa dla nich praca.
No, ale oczywiście zaświadczenie też może być.
Karta leczenia nie jest dla US, to prywatna sprawa pacjenta, to nienormalne
A tak w ogóle lekarze przekazują pacjentom karty ich leczenia?
Kom. 6
Przepisane leki, to też prywatna sprawa pacjenta :-), w końcu one też często wskazują na co choruje dana osoba.

Kom. 7
Na żądanie przekazują jak najbardziej (oczywiście tylko kopię).
Dziękuję za komentarze.
Oczywiście zgodnie z przepisami zeznanie podatkowe składamy od 15.02.. US musi przyjąć wcześniej od 2 stycznia ale i tak jest to traktowane jak złożenie 15.02. - niestety przepisy się zmieniają.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.