Odliczenie vat od alkoholu dla kontrahenta ?

Kupilismy alkohol dla kontrahenta w celach reprezentacji w podzięce za współpracę. Czy z takiej fv możemy odliczy vat ? Wiem , że wartość netto to NKUP, ale co z vatem?
Nie dość, że koszt reprezentacji nkup, to masz prawdopodobnie VAT naliczony npo + vat należny od nieodpłatnego przekazania :)
Nie opłaca się brać takich faktur na firmę.
Vat należny nie mam bo alkohol kosztował netto 22 zł. Czyli mam nie odliczać z tego tyt. vat ?
"to masz prawdopodobnie VAT naliczony npo "

Dlaczego masz VAT naliczony npo ?
Koszty reprezentacji się zgodzę że są nKUP … ale VAT podlega odliczeniu , musisz co prawda naliczyć VAT od nieodpłatnego przekazania … ale on też jest KUP (podatek należny) .
VAT wychodzi na zero, ale zyskujesz 18 lub 19% Kosztów od podatku VAT
"Vat należny nie mam bo alkohol kosztował netto 22 zł."

Nie masz pod warunkiem, że prowadzisz ewidencje, jeżeli nie prowadzisz to limit 10 zł
"Alkohol, który został zakupiony w celu przekazania kontrahentom w ramach upominków, stanowi wydatek zaliczany do kosztów działalności operacyjnej, jako koszty reprezentacji. Jednostka ponosi je w celu stworzenia określonego wizerunku oraz wywołania korzystnego wrażenia w kontaktach z kontrahentami i klientami. Zgodnie z ustawami podatkowymi - art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) oraz art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o pdop (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.) - wydatków tych nie uwzględnia się w rachunku podatkowym. Wskazane jest ująć je w księgach rachunkowych na koncie przeznaczonym do ewidencji kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodu (NKUP).

Jeżeli jednostka jest czynnym podatnikiem VAT, może odliczyć naliczony na fakturze za alkohol podatek od towarów i usług, ponieważ wydatek ten jest pośrednio związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych."
Mam ewidencję :) osób obdarowanych. To, co mogę ten vat odliczyć ??
Vat tak czy inaczej możesz odliczyć - bo ma związek pośrednio związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Kwestia ewidencji lub braku ma znaczenie czy musisz naliczać należny czy nie musisz, jeżeli masz ewidencje = to nie musisz.
Należy mieć na uwadze, że jeżeli przysługiwało prawo do odliczenia VAT z faktury zakupu alkoholu, to w momencie przekazania go kontrahentom może, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177 poz. 1054 ze zm.), wystąpić obowiązek naliczenia VAT należnego. Nie dotyczy to jednak prezentów o małej wartości. Za takie uznaje się m.in. przekazywane przez jednostkę jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, pod warunkiem, że prowadzona jest ewidencja pozwalająca na ustalenie tożsamości tych osób (art. 7 ust. 3 i ust. 4 ustawy o VAT). W tej sytuacji, gdy jednostka nie będzie prowadziła takiej ewidencji lub jeśli wartość przekazanych jednej osobie upominków w danym roku przekroczy 100 zł, trzeba naliczyć VAT należny od tej czynności i odnieść w ciężar konta 76-1 „Pozostałe koszty operacyjne" (w analityce: Inne pozostałe koszty operacyjne - NKUP).
Czyli podsumowując: vat od alkoholu mogę doliczyć, bo:
- alkohol do 100 zł
- nie naliczam należnego
- ewidencję mam
Tak ??
Hmm nie...

Vat możesz odliczyć "ponieważ wydatek ten jest pośrednio związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych" i koniec kropka.
A te warunki:

- alkohol do 100 zł
- ewidencję mam

to są warunki żeby rozstrzygnąć czy dodatkowo musisz, czy nie musisz naliczyć VAT należny , spełniasz więc nie musisz.
Ok, ale należnego nie naliczam ?
Czyli reasumując : VAT odliczasz, netto nKUP i nic więcej nie robisz.
OK, teraz już wszysko jasne :)
Kom 3 - ponieważ trudno będzie udowodnić, że wydatek ten jest pośrednio związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych.
Myślę, że to będzie ciężkie do wyjaśnienia przed US szczególnie jak prowadzona działalność nie jest np. hurtownią alkoholu.
Jak do 100zl i masz ewidencję to nie musisz należnego.
Gadasz głupoty
Pojeździj na szkolenia podatkowe … poczytaj artykuły między innymi na gofin i dopiero się wypowiadaj....
Wpisz w google słowa kluczowe "Alkohol dla kontrahentów a VAT" i sprawdź co Ci wyjdzie …
Jak opierasz swoje tezy na google to gratuluję. Poza tym nic o mnie nie wiesz, a artykułów i interpretacji czytałam na ten temat całe mnóstwo. Poza tym na ostatnim szkoleniu twierdzili, że każdy przypadek powinien być analizowany oddzielnie i z natury odradzają odliczanie VAT od zakupu alkoholu. Chyba, że prowadzącym dg jest firma z branży alkoholowej. Wówczas udowodnienie związku pomiędzy zakupem do czynności opodatkowanej nie rodzi wątpliwości organów skarbowych. W innych przypadkach owszem. Chcesz - odliczaj, Twoja rzecz, ale zdania w tym temacie są podzielone.
Wkleiłbym Ci mnóstwo artykułów i interpretacji, jednak one też pochodzą z wyszukiwarki google, więc zapewne nie będą dla Ciebie argumentem, pomimo że są zamieszczone na stronach podatkowych … ale dobra nie ma sensu się przekomarzać.

A mógłbyś/mogłabyś rozwinąć temat dlaczego dla branży alkoholowej nie jest to podejrzane, a np. dla hurtowni biurowej już tak?
I consider, that you are not right. I suggest it to discuss.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.