Schemat podatkowy obowiązek od 2019

Witam! Mam pytanie czy ktoś się orientuje co to jest schemat podatkowy i w jakim celu służy i o co chodzi z tym raportowaniem i w ogóle jak ma wyglądać taki schemat? Nigdzie nie spotkałam się z rozszerzeniem tego zagadnienia, kto ma to sporządzać i do kiedy wysyłać ?
Temat rzeka i do tego trudny. Dotyczy w zasadzie każdej firmy, a nie tylko doradców podatkowych, jak się niektórym wydaje. Internet polecam
Https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/766425,mf-wymienia-8-schematow-ktore-moga-sluzyc-unikaniu-opodatkowania.html
Dzięki, ale czytam ten artykuł i tak nic z tego nie rozumiem.
Jak do tego się zabrać w ogóle i jaki jest termin przekazywania?
Nie ty jeden :)

Ogólnie chodzi o sytuacje mające lub mogące mieć wpływ na obowiązek podatkowy, optymalizację i "donoszenie" do US.

https://www.compliance.ltca.pl/category/mdr-schematy-podatkowe/
Myśmy to zlecili kancelarii prawnej, bo nikt normalny tego nie ogarnia :)
Czy ja dobrze patrzę termin jest do końca stycznia?
A to każdego przedsiębiorce dotyczy? Spółki jawne też?
7> a gdzie to widzisz, że styczeń? Termin raportowania zależy kim jesteś - promotorem, korzystającym czy wspomagającym.

8> forma prawna nie ma znaczenia.
https://www.compliance.ltca.pl/raportowanie-informacji-o-schematach-podatkowych-mdr-cz-ii/
Napisane jest że pierwsze wpłyną do końca stycznia więc nie wiem
10> ale to zależy kiedy wdrożono te schematy

Promotor raportuje w terminie 30 dni od dnia następującego po:
❖ udostępnieniu,
❖ przygotowaniu do wdrożenia,

więc jak wdrożył z 01/01/19 to do końca stycznia ma zaraportować.
To wszyscy mają obowiązek? Nawet jak nie występuje sytuacja np. optymalizacji, ja nie rozumiem tego koszmar kto się tego podejmie ja jako księgowy to co jestem jako wspomagający?
Zastanawia mnie dlaczego MF nie wyda broszury informacyjnej jak do tej pory wydawali takie broszury gdzie podali przykład jak coś się zmieniło a teraz jakaś masakra z tymi zmianami ...:/

za te schematy nawet się nie biorę nie mam takiej wiedzy niestety :(
Hmmm, normalne produkcyjne firmy to też obowiązuje?
14> też może, jeśli firma jest korzystającym

Jakich podmiotów dotyczy MDR?

Obowiązek przekazania informacji o schematach podatkowych może dotyczyć trzech kategorii podmiotów:

https://e-prawnik.pl/artykuly/informowanie-o-schematach-podatkowych.html
Niestety to jest mocno komplikowany temat i nieczytelny dla większości. Może dotyczyć również pracowników firm - dyrektorów finansowych czy księgowych.

SEKCJA 3 - Podmioty zobowiązane do raportowania schematów podatkowych (2)
W zakresie warunkowego obowiązku raportowania m.in. przez biegłego rewidenta, notariusza, osobę świadczącą usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych, księgowego lub dyrektora finansowego czy też bank, respondenci wskazali między innymi na:
https://www.mf.gov.pl/c/document_library/get_file?uuid=2f40182f-08db-4a88-a5a4-60376ca3c41a&groupId=764034
Mnie i mojej firmy to nie dotyczy i niech tak zostanie :)
:)
Dodatkowo, określona grupa podatników przekraczających próg 8 mln zł przychodów/lub kosztów będzie musiała w terminie określonym ustawowo tj. najpóźniej do 31 grudnia 2018 r. przyjąć wewnętrzną procedurę w zakresie przeciwdziałania niewywiązywaniu się z obowiązku przekazywania informacji o schematach podatkowych. Przepisy zostały napisane w taki sposób, że de facto większość podmiotów gospodarczych w Polsce prowadzących działalność generującą powyżej 8 mln zł przychodów/lub kosztów jest zobowiązanych przygotować i przestrzegać procedury w zakresie MDR
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.