Darowizna od rodziców i co dalej

Mam pytanie, bo dostałam w darowiźnie od rodziców wyposażenie restauracji. Na kwotę 9tys od mamy i 6tys zł od taty. Umowy o darowiźnie zaniosłam do US. Prowadzę DG i muszę wykazać te darowiznę jako przychód w picie rocznym? Czy rodzice są zobowiązani do jakiś czynności w związku z tym? Czy ja muszę to gdzieś zaewidencjonować?
To jak to przychód z dg to po co zanosisz to do US
do US tylko wtedy jak korzystasz ze zwolnienia z podatku od darowizny
składałaś jakąś dekl.do US ? np. SD-Z2 ?
rodzice nic nie muszą robić
Umowy wzięłam i skserowałam i zaniosłam do US. Wykorzystywałam to przy prowadzeniu restauracji. Dawniej rodzice mieli te restauracje
I tak "gołe" umowy zostawiłaś w US ? po co ?
No tak :( a to dorobić sd-z2?
I tak us przyjął te umowy "luzem" i nic nie mówili ?
taki "luzem" do niczego nie są im potrzebne :)))
jak już zaniosłaś do US to może złóż SD-Z2 (jak nie minęło 6 m-cy) i umowa jest na Ciebie jako osobę prywatną a nie na firmę
poza tym zwolnienie z podatku od darowizny i SD-Z2 dotyczy darowizn pomiędzy osobami prywatnymi czyli darowizna dla firmy nie podlega pod ustawę o darowiznach tylko pod uopdf (przychód z dg)
czyli albo rybki albo akwarium :))
Darowizna jest na mnie jako osoba fiz
Sd-z2 do 6-u miesięcy od otrzymania darowizny.Wyposażenie wprowadzić (bilansowo) do dział gospodarczej.Nie będzie stanowiło KUP ani tym bardziej przychodu w działalności.Rodzice,jeżeli prowadzili wcześniej działalność z tym samym wyposażeniem powinni przy składaniu ostatniej deklaracji VAT7 sporządzić RK z wyliczeniem podatku Vat i zwrócić go do US (o ile był odliczany)Sama kwota darowizny dla nich nie będzie stanowiła kosztu.
A ja powiem tak - skoro to darowizna w I grupie podatkowej to jesli to pierwsze darowizny w ciągu ostatnuich pięciu lat to mieszczą się w kwocie wolnej i nigdzie nie trzeba ich zgłaszać
Fakt jak to pierwsza darowizna w ostatnich 5 latach to mieszczą się w limicie i nie jest potrzebne SD-Z2
wg mnie jak to darowizna na Ciebie jako osobę prywatną a nie na firmę to nie masz przychodu w dg
Jest to pierwsza darowizna od nich.
A jak będę chciała to sprzedać na umowę kupna sprzedaży? to czy gdzieś muszę to pokazać?
A wprowadzasz to do swojej dg i będziesz tego tam używała ?
jak tak to możesz sprzedać jako firma (jak jesteś na vat to z vatem albo na vat marża) albo wycofać z dg i sprzedać prywatnie na umowę k-s
Jeśli sprzedasz przed upływem 6 mcy od otrzymania to trzeba wykazać z PIT-36 za rok, w którym sprzedano
W kom.12 piszę o sytauacji, że sprzedaż jest poza firmą
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.