Ulga prorodzinna dla ojca płacącego alimenty

Czy ojciec dzieci może rozliczyć ulge, jeśli dzieci mieszkają z matką? Ma pełne prawa rodzicielskie, regularnie płaci alimenty, regularnie spotyka się z dziećmi, finansuje dodatkowe ich potrzeby. Niestety nie dogaduje się w kwestii odliczenia ulgi z matką - czy tylko jej przysługuje ulga, w pełnej wysokości?
Jedna ulga na obydwoje rodziców. Tak więc, albo jedno odlicza, albo drugie z rodziców, albo odliczają w dowolnych proporcjach. W zasadzie powinni się dogadać, kto ile odlicza.
A ja uważam, że nie jest to sprawiedliwe by ojciec korzystał z ulgi w tym wypadku. Co innego byłoby gdyby dzieci mniej wiecej w połowie czasu przebywały u niego.
Czy to sprawiedliwe, czy też nie, nie oceniam :-). Zgodnie z przepisami jedno i drugie z rodziców ma prawo z ulgi skorzystać, przy czym w sumie przysługuje im jedna ulga do podziału.
A co w sytuacji, kiedy ojciec nie dogada się z matką i odliczy 1/2 ulgi?
US każe wrócić?
Jeżeli matka dziecka odliczy całą ulgę to najprawdopodobniej, to matka dziecka będzie musiała dokonać korekty i tylko wykazać połowę ulgi. No, ale doradzam dogadanie się, bo US w razie tego wychwycenia będzie najprawdopodobniej żądał wyjaśnień od jednej i drugiej strony.
A macie może jakieś interpretacje komentarze US?
Mój US w dwóch identycznych przypadkach raz każe zwrócić połowę matce (gdy odliczyła całosć a ojciec połowę), a drugi raz kaze zwrócić połowę ojcu, bo matka odliczyła całość
I bądź tu człowieku mądry
No, a to co piszesz wynika z jakiś decyzji, czy tylko z telefonu od Pani z US? Zawsze możesz poczekać na decyzję z US i zobaczyć jak on to uzasadni.

0112-KDIL3-2.4011.348.2017.2.MKA | Interpretacja indywidualna
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 8 grudnia 2017 r.
W związku z tym możliwe jest skorzystanie z odliczenia od podatku przez jednego z rodziców lub w dowolnej proporcji przez oboje rodziców przy czym konieczne jest w tym zakresie uzyskanie porozumienia pomiędzy osobami uprawnionymi, gdyż to im ustawodawca pozostawił decyzję w tym względzie. W sytuacji natomiast braku takiego porozumienia odliczenie przysługuje w częściach równych.
Wiem, że jest tak jak w komentarzu 7, czyli po równo. Ale skoro ojciec nie zabiera dzieci do siebie i nie ponosi wysiłku na ich wychowanie, czyli gdy w gruncie rzeczy nie do końca zajmuje się on wychowaniem tych dzieci, to nie powinien mieć prawa do odliczenia tej ulgi.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.