Grupowe ubezpieczenie na życie

Każdy z naszych pracowników objęty jest grupowym ubezpieczeniem na życie. Składki na to ubezpieczenie potrącane są z wynagrodzenia za pracę. Jak zaksięgować takie potrącenie? Księguję takim zapisem liste płac: Wn 404 SUMA wynagrodzenia Ma 230/ Wn 230 wartośc składek Ma 229-1,229-2,220-2 składki na ubezpieczenia i podatek i nie wiem w ja sposób zaksięgowac składki ubezpieczenia grupowe płaconych przez pracodawcę i pracowników?
Na jakiej podstawie dokonujecie zapłaty za ubezpieczenie? Faktura z ubezpieczalni co m-c?
Na podstawie umowy polisy. żadnej faktury nie otrzymujemy
Bo mam zaksiegowane zapłata polisy odrazu na 405 czyli musze zrobic potrącenia od pracowników Wn 230 Ma 405??
Wg mnie zapłata polisy nie stanowi Twojego kosztu więc w ogóle nie powinna iść na 4. Zapłata polisy jest tylko przekazaniem środków należących do pracowników i potrąconych im z wynagrodzenia (czyli koszt pracownika - nie firmy). Moim zdaniem powinnaś zaksięgować zapłatę za polisę:
Wn 24x - pozostałe rozr. z prac./ Ma 11x - r-k bankowy
Oraz potrącenie z listy płac:
Wn 23x rozr z tyt wynagr / Ma 24x
A jak pracodawca opłaca składki potrącone pracownikom i część skladek na ubezpieczenie grupowe opłacane przez niego bo tak się dogadał z pracownikami to w jaki sposób to zrobić?
Czy po prostu pracodawca wlicza sobie ta składkę grupową w wynagrodzenie jako podstawę ubezpieczeń społecznych i nic więcej nie robię z tym? a tamto co zostało zaksięgowane na konto 405 musze za pomoca pk przeksięgować na 240 inne rozrachunki i reszte 230/240 tak jak pisalaś??
-> 5,6 no właśnie o to chodzi, że skoro składki na grupowe są potrącane z wynagrodzenia to składki już pracodawca ma częściowo w kosztach księgowane z listy płac, ponieważ doliczone zostały do wynagrodzenia więc nie może ich zaliczyć w koszty drugi raz na podstawie zapłaty za polisę.
Czyli jeśli placi on jednym przelewem to część płacona przez niego przelewem powiedzmy 100 zł księguje Wn405 Ma 130 a w przypadku składek płaconych przez pracowników Wn 2330 Ma 240??
Nie wiem, co tam wcześniej księgowałaś na 405, ale polisa jest w tym wypadku kosztem pracownika (stąd księgowanie na rozrachunki potrącenia). Kosztem pracodawcy są składki naliczane na liście płac.
Własnie na 405 mam zaksięgowane dwie składki na tą polisę płaconą przelewem bankowy
-> 8 Polisa na życie przedsiębiorcy nosi znamiona wydatku osobistego. Ja bym to księgowała na rozrachunki z właścicielem 270.
poradnikprzedsiebiorcy*pl/-czy-wiesz-ze-polisa-na-zycie-przedsiebiorcy-nie-moze-byc-ujeta-w-kosztach-podatkowych
Pracownicy np. 300zł polisa
100zł 240-1 , 100zł 240-2, 100zł 240-3/130 - 300zł
Czyli to co zostało zaksięgowane na 405 (tą polisę)musze wyksiegować?
A powiedz mi jeszcze jedno.:) czy mogę ta płatność umieścić w Liście płac czy musze zrobic oddzielne PK na te składki?
No raczej :)
Lepiej zrób potrącenie z listy - w innym przypadku wyjdzie Ci większa kwota do wypłaty wynagrodzenia.
Czyli robie w liście płac Wn 230 339,66 Ma 240 339,66 a co z resztą kwoty bo przelew był na 435.00??
Ta różnica to z czego wynika? To polisa właściciela? Jak tak to na rozrachunki z właścicielem.
I wtedy w zapisie w liście płac czy w oddzielnym pk zrobic?
Moment bo ja już teraz nie wiem. W pytaniu napisałaś, że składki są potrącane z wynagrodzenia, a w kom. 5, że to pracodawca opłaca składki. To jak to w końcu u Ciebie jest?
Napisałam,że część płaci pracodawca i część pracownicy
Z treści pytania wynika, że jest potrącane z wynagrodzenia, wręcz byłam przekonana, ale ok...
W takim wypadku jest trochę inaczej, gdyż ubezpieczenie w części płaconej przez pracodawcę stanowi koszt w tej części więc musisz rozbić księgowania. Poniżej przesyłam fajny link jak to zrobić najlepiej.
www*gofin*pl/rachunkowosc/17,1,85,211964,ubezpieczenie-grupowe-pracownikow-czesciowo-finansowane-przez
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.