Kontrola zwolnienia lekarskiego przez płatnika składek

Czy płatnik musi kontrolować te zwolnienia lekarskie - czy robi to jesli ma podejrzenia ??? Zrozumieliśmy z broszury ze brak kontroli albo kontrole ale brak przeciwskazań to nic się do ZUS nie wysyła ( czyli tej Informacji miesięcznej)
Nic nie musi, a może
Regino, otrzymaliśmy pismo z ZUS że mamy OBOWIĄZEK przeprowadzać kontrole i co miesiąc do 15tego następnego miesiąca składać w formie tabeli raport z podjętych kontroli; z przepisów podanych przez ZUS nie wynika w sposób oczywisty że to jest obowiązek; jeśli przedsiębiorca nie chce robić takich kontroli to może ponieść jakieś konsekwencje?
Pierwsze słyszę, że zus takie pisma śle..
Niestety my tez takie otrzymaliśmy i co z tym? mam teraz chodzic w każdym miesiącu na kontrole?
Na głowę upadli, ja nie chodziłabym bez przyczyny --- co innego jak jest podejrzenie, robilabym raport, iż nie było wskazań, zero kontroli i tyle, nie mogą Was do niczego zmusić.
Tak otrzymaliśmy Pismo - nie wynika jednoznacznie że mamy obowiązek.

ale rozmyślam, że przecież kontrola zwolnień to już stary temat jak było podejrzenie można było kontrolować ale z czym wiążą sie te rozsyłane pisma
Kom. 3 tak Regino, śle i organizuje szkolenia w tym temacie, nigdy nie korzystałam ale teraz zapisałam się; pismo jest w tonie "macie obowiązek", załączona tabelka do wypełnienia i termin co m-c do 15-tego
Zrobiłabym jak wyżej
Kom. 6 "....ale z czym wiążą sie te rozsyłane pisma ...." wg mnie z tym, że kolejne grupy zawodowe masowo idą na zwolnienia lekarskie i ZUS powiedział dość; tylko, że jak zwykle to przedsiębiorca dostaje po głowie; np. nauczyciele idą na zwolnienia lekarskie a przedsiębiorca zamiast pracować ma gonić i sprawdzać co robią jego pracownicy w trakcie zwolnień....
Sobie mogą chcieć wg mnie...
nie ma przyczyn nie idę...
sami niech sobie chodzą :) jak mają podejrzenia
Prawdą jest, że firmy kontrolują, robią to od wielu lat; sama pracowałam w firmie, bardzo dużej firmie, gdzie pracownicy byli delegowani do kontroli chorych; ale w małej firmie zmuszanie do kontroli i raportowania podjętych czynności? Część załogi choruje, reszta będzie kontrolować tych chorych - a kto będzie w tym czasie pracować ? :)
Małe firmy, nie wiem co masz na myśli ale małe nie są uprawnione do kontroli w ogóle,
chodzi o firmy od 20 pracowniików w górę..
Nie zawracałabym sobie tym głowy..
Małe firmy, nie wiem co masz na myśli ale małe nie są uprawnione do kontroli w ogóle,
chodzi o firmy od 20 pracowniików w górę..
Nie zawracałabym sobie tym głowy..
Tak, oczywiście że mowa o firmach wypłacających zasiłki (powyżej 20 osób) - jednak dla mnie to "mała" firma która ma 20-25 pracowników w porównaniu z firmą która zatrudnia np. 700 osób :) jesteśmy uprawnieni do wypłaty zasiłków i z pewnością tylko takie firmy otrzymują pisma
Obsługuję też firmę, gdzie pracownicy mają miejsca zamieszkania w całej Polsce; już wyobrażam sobie, jak pracodawca lub jego pracownik jedzie z Łodzi do Gdańska, Koszalina i w wiele innych miejsc aby sprawdzić swojego pracownika :)
Przecież nie musisz tego robić...rozporządzenie nie wprowadza nakazu...
Przecież nie musisz tego robić...rozporządzenie nie wprowadza nakazu...
Kom. 17 - też mi się tak wydaje; zobaczę co będzie na szkoleniu; dziekuję za komentarze :)
Musi przesłać do ZUS informacje, jeśli przeprowadził kontrolę. Ale kontroli wcale przeprowadzać nie musi.
Szaleństwo, tez dzisiaj otrzymałam pismo od nich. Niech sobie sami chodzą po domach, a nie ludziom głowę zawracają .
Od stwierdzenia, czy ktos jest chory, jest lekarz i ZUS.
a jak Pracodawca ma zastrzeżenia, co do wykorzystywanego zwolnienia, to wysyła zus na kontrole i tyle.
Amal napisz proszę , co powiedzą na szkoleniu.
Dzięki!
Ok, napiszę; szkolenie dopiero pod koniec stycznia
Cóż Ci pismo, czy szkolenie może NAKAZAĆ, skoro przepisy są jednoznaczne i nie zostaly zmienione....nie dajcie się nabić w butelkę.
Cóż Ci pismo, czy szkolenie może NAKAZAĆ, skoro przepisy są jednoznaczne i nie zostaly zmienione....nie dajcie się nabić w butelkę.
Ok, Regino, bardzo dziękuję, nie dam się :)
Kom. 23 - tak naprawdę to chcę przekonać się na tym "szkoleniu", w jaki sposób będą tłumaczyć ten niby "mój obowiązek" :)
Dz.U. 1999 Nr 65 poz. 743
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 27 lipca 1999 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania
zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich.
Na podstawie art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z
ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 60, poz. 636)
zarządza się, co następuje:
§ 1.
1. Kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu
choroby lub konieczności sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad członkiem
rodziny dokonują płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do
ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych.
2. Do obowiązków płatnika składek należy także kontrola formalna zaświadczeń lekarskich
stanowiących podstawę zwolnienia od pracy.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

• zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

• analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

• zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

• Dobrowolna zgoda

Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.