Czy należy się zasiłek chorobowy

Osoba pracowała na umowie o pracę.Tydzień po ustaniu zatrudnienia zachorowała i korzystała z zasiłku ZUS przez pewien okres.Następnie przerwała chorobowe i zatrudniła się na umowę zlecenia (z chorobowym)przez ponad miesiąc.Umowa wygasła -nie została przedłużona ze względu na stan zdrowia zleceniobiorcy.(Dodam ,że przed podjęciem zlecenia przeszła badania z medycyny pracy) Moje pytanie czy ta osoba może ponownie przejść na zasiłek chorobowy? od wyrejestrowania z Zus minęły 3 dni....Czy musi od nowa nabyć prawo do chorobowego 90dni na umowie zlecenia. Obawiam się że za okres zlecenia był za krótki (mniej niż 90dni )i niestety nie może,ale chciałam się upewnić.....
Wg mnie
- jezeli od ustania poprzedniego zatrudnienia to początku zlecenia (podleg. pod chorobowe) minęło 30 dni
= ze zlecenia ma okres karencji 90 dni
od 91 dni podlegania pod dobrowolne chorobowe z tyt. zlecenia nabywa dopiero prawo do chorobowego
a skoro zlecenie trwało krócej niz 90 dni = po jego ustaniu nie będzie miała prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego
Zasiłek się nie należy
musiałby mieć 90 dni ubezpieczenia na zleceniu
No niestety...Myślałam,że jeżeli miała kontynuację chorobowego(jak u Płatnika składek)to przejdzie.Bo nie miała ani dnia przerwy ,ponieważ zaraz po chorobowym następnego dnia rozpoczęła umowę zlecenia (z dobrowolnym ch)No cóż te nasze przepisy:)
Dzięki :)repetek i Beciazz
"Myślałam,że jeżeli miała kontynuację chorobowego(jak u Płatnika składek)to przejdzie."
to co innego; osoba prowadząca dg w trakcie pobierania zasiłku chorobowego jest cały czas zgłoszona do ubezpieczeń
stąd cały czas ma prawo do zasiłku;

"Bo nie miała ani dnia przerwy ,ponieważ zaraz po chorobowym następnego dnia rozpoczęła umowę zlecenia" -
tutaj ubezpieczenie ustało - jedynie był pobierany zasiłek już po ustaniu tytułu do ubezpieczenia ; więc BYŁA przerwa w ubezpieczeniu - i jeśli ponad 30 dni to ze zlecenia trzeba od nowa 90 dni okresu wyczekiwania wyczekać
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.