Akcyza na węgiel - zmiany

Obecnie każdy klient kupujący węgiel musi dostać fakturę. Rozumiem, że w tej sytuacji paragon zostaje u nas pod kopią faktury?
Od kiedy ta zmiana ?
czy coś jeszcze się zmieniło ?
nie ma już DD?
Widze że nie jestem sama, wczoraj dowiedziałam się że nie ma juz DD, teraz klient musi dostać fakturę, musi tez podać nr dowodu i PESEL. Dodatkowym dokumentem (albo w treści faktury) jest oświadczenie.
Zmiany są od 01.01.2019
I najciekawsze że nasz GOFIN nie zrobił ani jednej wzmianki na ten temat, czym ogromnie mnie zawiódł.
A nr dowodu i PESEL gdzie się wpisuje?
oświadczenie jest do fry ?
jakiej treści ?
Ja mam subiekta GT z INSERTu i na szczęście zaktualizowali system pod tym katem i te dane wpisuje się od razu do kartoteki klienta. Oświadczenie drukuje się na fakturze i jest mniej więcej takiej treści: oświadczam, że nabywane przeze mnie wyroby węglowe są przeznaczone do celów uprawniających do zwolnienia z akcyzy zgodnie z ustawą....
W którym miejscu w Subiekcie trzeba nacisnąć , żeby te dane się ukazały ?
a PESEL i nr gdzie się drukują ?
Trzeba to zaznaczyć w 3 miejscach:
1) w kartotece kontrahenta - ZAKŁADKA INNE - zaznaczyc finalny nabywca i nie naliczaj akcyzy
2) w kartotece towaru - zakładka inne - podlega akcyzie
3) w fakturze - zakładka akcyza - zaznaczyć środkową kropkę
No a musi być wypisana fra ?
bo można było wypisać DD i paragon do tego
no i zestawienie DD i zestawienie pod AKCWW - -dalej to jest ?
co się zmieniło ?
Musi być faktura + oświadczenie z danymi klienta. Nie ma już DD. Ewidencje trzeba prowadzić dalej ale zestawienia kwartalnie nie wysyłasz już do US
Dziękuję

możesz zaglądnąć tutaj jutro w południe ?
będę wdzięczna
A atesty węgla robicie?
Atesty na żądanie klienta.

Dziś w dodatku ktoś mi jeszcze powiedział że na kasie fiskalnej powinniśmy węgiel sprzedawać w kg a nie w tonach... absurd
Słuchajcie, ja znalazłam w Gofinie informację na ten temat - PV 1 z 2019 r.
Tak, ale zmiany weszły od 01.01.2019 a PV ukazał się dzisiaj, czyli 10.01........
Pisali już w Poradniku nr 19 z poprzedniego roku, czyli po uchwaleniu ustawy
Możecie podać linka gdzie to jest na Gofinie.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.