Odliczanie podatku

Witam. Moje pytanie zapewne bedzie dosc naiwne, jednak spróbuje. Obecnie prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczam się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych (jestem współwłaścicielem auta, odliczałem do tej pory 18% wartości faktur, prowadziłem kilometrówkę itd. auto wykorzystywane było w celach mieszanych ale nie było wprowadzone jako środek trwały. Mój miesięczny przychód to 6-7tysiecy złotych. Comiesięczne koszty związane z autem to 2-3 tysiace. W związku ze zmianami w prawie podatkowym od 1 stycznia będę mógł odliczać tylko 20% z faktur co generuje w moim przypadku spore straty. Mój profil prowadzonej działalności sprawia, iż przejście na ryczałt nie jest możliwe albo raczej nieopłacalne bo musiałbym wskoczyć na stawkę 17%. Prosiłbym o podpowiedź jak mogę ograniczyć kwoty odprowadzanego podatku i wyjaśnienie na czym polega wprowadzenie w nowych zasadach auta w środki trwałe i z jakimi obwarowaniami się to wiąże (monitorowany przebieg pojazdu, kilometrówka)
A kto jest drugim wlaścicielem?
Na umowie kupna auta tak naprawdę drugim właścicielem jestem ja, a pierwszym ojciec ale z tego co się orientuję to nie ma chyba znaczenia.
Nie ma znaczenia

mozesz wprowadzic "swoją częśc" (50%) do EŚT i amortyzowac
wtedy w KUP dasz 75% poniesionych kosztów na samochód

jezeli tego nie zrobisz - tylko 20%
Ok, a mogę w jakiś łatwy sposób auto przepisać indywidualnie na siebie i odliczać 100% i od tego wiadomo 75% w związku z nowym systemem rozliczeń? Czy przez wprowadzeniu auta w EŚT w jakiś szczególny sposób muszę ewidencjonować przebieg pojazdu? Wiążą się z tym jakieś dodatkowe obowiązki? Z góry dzięki:-)
A masz drugi samochód żeby ten słuzył WYŁACZNIE twojej DG?
Nie ma niestety.
Podsumowując jeśli dobrze zrozumiałem: nie muszę "odpisywać" ojca jako właściciela auta, może on zostać współwłaścicielem. Będę mógł odliczać 50% wartość faktur a tak naprawdę 37 % w związku ze zmianami podatkowymi od 01.01.2019(75%). To jest i tak lepszy wynik niż 20 %. Jeśli, w którymś aspekcie się mylę to proszę o poprawienie. Nurtuje mnie jeszcze sposób rozliczania, podobno już kilometrówki nie trzeba ewidencjonować. Czy muszę w jakiś konkretny sposób udostępniać przebieg auta do weryfikacji? Trochę poza tematem: czy na kontroli sprawdzany jest przebieg auta względem faktur które rozliczam? I jeszcze jedno: jakie formalności muszę poczynić by auto wprowadzić do EŚT
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.