Amortyz. jednoraz.

Proszę o podpowiedź i pomoc - mam fakturę za oświetlenie zewnętrzne nieruchomości związanej z dg. na kwotę 7500,00. z grudnia. Czy mogę ją ująć jako środek trwały i amortyzować w grudniu jednorazowo tzn skorzystać z takiej możliwości?
Jesli nieruchomość jest ŚT a oświetlenie to modernizacja(ulepszenie) budynku to zwiększasz wartośc ŚT (budynku) i powiększą Ci się odpisy amortyzacyjne. W przypadku ulepszenia po dniu 31 grudnia 2017 r. środków trwałych przyjętych do używania przed dniem 1 stycznia 2018 r. zastosowanie znajduje dotychczasowy limit w wysokości 3,5 tys. zł. Nowy, wyższy limit w wysokości 10 tys. zł obejmuje ulepszenia środków trwałych przyjętych do używania po dniu 31 grudnia 2017 r (wyjaśniło Ministerstwo Finansów). Nie sądzę by można potraktować to oświetlenie jako odrębny śt, ale poszukaj interpretacji.
Kom.1

... W przypadku ulepszenia po dniu 31 grudnia 2017 r. środków trwałych przyjętych do używania przed dniem 1 stycznia 2018 r. zastosowanie znajduje dotychczasowy limit w wysokości 3,5 tys. zł....
nie

pan MF łaskawie przychylił sie do tego że modernizacja w 2018 starych ŚT - tez mozna dac od razu w KUP jezeli nie przekracza w roku podatkowym 10 tys.
07.01.2019
Ulepszenie jednakowe dla wszystkich - MF wyjaśnia

Od 1 stycznia 2018 r. w zakresie rozliczania bezpośrednio w firmowych kosztach podatkowych wydatków na ulepszenie środków trwałych, dotychczas obowiązywały dwa limity, tj. 3.500 zł i 10.000 zł. Z art. 11 ustawy nowelizującej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2175) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. wynikało bowiem, że m.in. art. 22g ust. 17 ustawy o pdof oraz art. 16g ust. 13 ustawy o pdop, w brzmieniu nadanym tą ustawą, stosuje się do składników majątku przyjętych do używania po dniu 31 grudnia 2017 r.
Według resortu finansów przepis ten w analizowanej części należało interpretować w ten sposób, że w przypadku dokonywania w 2018 r. ulepszenia środka trwałego wprowadzonego do ewidencji przed 1 stycznia 2018 r. zastosowanie znajduje dotychczasowy limit wynoszący 3.500 zł. Natomiast nowy, wyższy limit, tj. 10.000 zł, w opinii resortu obejmował ulepszenia środków trwałych wprowadzonych do ewidencji po dniu 31 grudnia 2017 r.
W praktyce sprowadzało się to do tego, że przykładowo ponosząc w 2018 r. wydatek w kwocie 7.500 zł na modernizację środka trwałego przyjętego do używania przed 1 stycznia 2018 r., podatnik musiał zastosować uregulowania obowiązujące w 2017 r. i o wartość poniesionych na ten cel nakładów zwiększyć jego wartość początkową. Z kolei gdy takich samych nakładów dokonał na środek trwały przyjęty do używania w 2018 r., obowiązywał go nowy limit ulepszenia, co oznaczało, że ich wartością obciążał bezpośrednio koszty podatkowe.
W wyniku kolejnej nowelizacji wszystkich trzech ustaw o podatku dochodowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 2159), która weszła w życie 1 stycznia 2019 r., przywołany art. 11 ustawy zmieniającej został w omawianym zakresie zmodyfikowany. Dzięki tej modyfikacji ujednolicone zostały zasady podatkowego traktowania ulepszeń składników majątku trwałego niezależnie od daty przyjęcia ich do używania – istotny jest tu wyłącznie moment dokonania samego ulepszenia. W efekcie podatnicy, którzy po 31 grudnia 2017 r. dokonali lub dokonają nakładów o wartości nieprzekraczającej 10.000 zł na ulepszenie środka trwałego, wydatki na takie ulepszenie mają prawo zaliczać bezpośrednio do kosztów podatkowych.
Ym samym również podatnicy, którzy stosowali się w trakcie 2018 r. do obowiązujących w tym czasie uregulowań, będą mogli skorzystać z nowych rozwiązań także za ten rok poprzez dokonanie odpowiednich korekt. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi z dnia 14 grudnia 2018 r. na pytanie naszego Wydawnictwa.
Jednym słowem
- Ewa moze dac w kup grudnia 2018 wydatek na modernizaję w kwocie 7500
o ile wczesniej w 2018 nie bylo tez modernizacji tej nieruchomości a suma (wcześniejsza i obecna) modernizacji nie przekracza 10 tys.
Ooo, tego nie doczytałam. Dobrze, że to zmienili, bałagan był okrutny.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.