Samochody dodatkowe badanie techniczne 2019

Poproszę o informację, bo już sama nie jestem pewna: 1.Samochody, które mam przeglądy odnośnie VAT i wpisy do dowodu rejestracyjnego muszą przejść jeszcze raz badania techniczne żeby odliczać kup w 100%? 2.Co z samochodami, które zgłosiłam na VAT 26 i prowadzę EPP?
1. Tak.
2. Nie.
2. Bez przeglądu, bo one nie spełnią warunków jeżeli trzeba było je zgłosić na VAT-26. No, ale w koszty wliczasz 100% jeżeli jest EPP dla potrzeb vat.
Czy jak zrobię badania 2 stycznia 2019 to bedzie ok czy trzeba do 31.12.2018
Czy mowa o samochodach dostawczych do 3,5 tony, które majà badania i wpis w dowodzie rejestracyjnym ? To takie muszą przechodzić dodatkowe badanie? Jeśli tak to jakie to ma być badanie?
Tak chodzi o auta do 3,5 tony
Tak chodzi o auta do 3,5 tony które maja wpis w dowodzie odnośnie VAT teraz musza miec takze wpis PIT lub CIT
Zadzwoniłem do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów i nie mają żadnych wytycznych odnośnie badań technicznych na potrzeby PIT czy CIT
Czy mogę prosić o podstawę prawną odnośnie tych badań? Nigdzie nie mogę się tego doczytać?
Niestety u mnie też nie chcą zrobic takich badań, bo nic nie wiedzą o czymś takim a ja jestem pierwszą osobą, która uparła się o wydanie zaświadczenia, może poprosić ich o zaświadczenie, że nie wydaja takich zaświadczeń
Post 1199277
Takie zaśw. nic Ci nie da. No chyba to nie jedyna stacja diagnostyczna?
Fragment odpowiedzi z KIS:
Zatem, aby uznać, dla celów podatku dochodowego dany pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony za pojazd wykluczony z kategorii samochodów osobowych należy posłużyć się zaświadczeniem o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu z powołaniem się na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podstawa prawna:
- art. 5a pkt 19a, art. 5d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1509 ze zm.).


Tak wiec doradzam poszukać stacji diagnostycznej która takie badania robi. Ja kilka obdzwoniłem w mojej okolicy, aby sprawdzić, czy robią takie badania i wszędzie otrzymałem tego potwierdzenie.
Podepnę się pod temat. Podstawa prawna to art. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do PIT - dla CIT pewnie jakiś tożsamy artykuł.
"Art. 5d. Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w:
1) art. 5a pkt 19a lit. a i b stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań;
2) art. 5a pkt 19a lit. c stwierdza się na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym."

Dodatkowe badania dla tych aut wg art. 5d mam zrobione z dniem 31.12.2018r. z podaniem podstawy prawnej - art. 5a pkt 19a lit. a lub lit. b updof. Wpisy w dowodzie będą najwcześniej w przyszłym tygodniu. Czy mogę wrzucać w KUP pełną wartość wydatków zw. z eksploatacją pojazdów już od dnia przeprowadzenia badania czy dopiero od dnia dokonania wpisu?
Wg mnie - jak zrobisz do daty rozliczenia za styczeń - mozesz dac całość w KUP
Odnośnie badania na stacji diagnostycznej to dopiero po mojej interwencji od strony księgowej udało się naszemu pracownikowi przeprowadzić takie badanie. Na dwóch stacjach musiałam im wyjaśniać, ale na jednej byli zorientowani bardziej :) Facet ze stacji, stwierdził, że "jednak coś takiego ma"... Tam, gdzie jest rodzaj badania, nie udało im się zmienić na "dodatkowe - PIT" więc zostało VAT (bez sensu), ale podstawa prawna jest ok o updof. Mam nadzieję, że to wystarczy.
->13
Dzięki - też mi się tak wydaje, chyba zaryzykuję gdyż to brzmi dość rozsądnie :)
A jak było w 2018 roku przepis art 5d istnieje od dość dawna. Czy mając we wpisie VAT-1 czy VAT-2 można było też dać w koszty 100% netto?
Ograniczenie dot. zaliczania wydatków dot. samochodu osobowego w koszty obowiązuje dopiero od 1 stycznia 2019 roku.
Dzięki teraz rozumiem
Podziwiam i gratuluję temu kto to wyłapał:) w necie cisza...
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.