Badanie dodatkowe samochodu do 3,5 tony

Po rozmowie z diagnostą ze stacji diagnostycznej nikt nie wykonuje dodatkowego badania technicznego żeby wydział komunikacji wbijał do dowodu zapis PIT od roku 2019. jeżeli auto jest do 3,5 tony ciężarowe i jest do celów mieszanych do aby dawać całą kwotę netto z faktury w koszty muszę prowadzić kilometrówkę do celów VAT. art.86 a ust.4 taka wiadomość z kip. co wy na to??
W Wielkopolsce takie badania wykonują.
A u nas nie wykonują. a masz już taki wpis???
co wpisał diagnosta jakiś artykuł bo widocznie u nas zaścianek mówi że nie ma takiej ustawy:)
Jesteśmy w trakcie, ale wczoraj diagnosta potwierdził,ze takie wpisy robią.
I na podstawie tego wpisu w dowodzie rejestracyjnym w koszty zaliczysz całe netto?bez kilometrówki?
jak już zrobisz taki wpis to napiszesz do mnie na forum jaki masz artykuł na fakturze za badanie bo jakiś horror.
Ok
Dziewczyny ja przerabiałam to w tym roku na stacji patrzyli na mnie jak na ufo, ale w końcu skontaktowali się z informatykiem i wydali zaświadczenie dla celów vat i pit. Tak ładnie jest to opisane w jakimś biuletynie gofina, ale teraz nie mam go przy sobie wieczorem mogę podać numer i datę.
Tasia, jeżeli jesteś z opolskiego, bardzo Cię proszę o podanie namiarów na stację diagnostyczną, która wydała Ci zaświadczenie do PIT. Będę bardzo wdzięczna.:)
Tak proszę podaj numer i datę. chociaż ja nie mam prenumeraty biuletynu. chyba że mogłabyś mi skan na prywatny e-mail wysłać to byłabym wdzięczna.bo to kosmici jacyś.
Betken jestem niestety z pomorskiego, mogę skan wysłać
Dodatek nr 11 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 9 (980) z dnia 20.03.2018
Przypomnijmy, iż jednorazowej amortyzacji określonej w art. 22k ust. 7 ustawy o PDOF oraz art. 16k ust. 7 ustawy o PDOP (tj. w ramach limitu 50.000 euro) podlegają środki trwałe zaliczane do grupy 3-8 KŚT, z wyłączeniem samochodów osobowych.

Do samochodów osobowych nie zalicza się m.in. samochodów, dla których okręgowa stacja kontroli pojazdów przeprowadziła dodatkowe badanie techniczne (i wydała stosowne zaświadczenie) potwierdzające spełnienie ustawowych wymogów, a podatnik uzyskał stosowny wpis w dowodzie rejestracyjnym. Chodzi tu m.in. o pojazdy typu van czy wielozadaniowy. Takie pojazdy - dla celów podatku dochodowego - nie są uznawane za samochody osobowe, a co za tym idzie - mogą być amortyzowane jednorazowo, w ramach ww. limitu 50.000 euro.
Nasi Czytelnicy sygnalizowali, że w niektórych stacjach kontroli pojazdów wydawane są zaświadczenia tylko z powołaniem przepisów ustawy o VAT. W związku z tym zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów z pytaniem: Czy dla potrzeb jednorazowej amortyzacji, by uznać dany pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony za pojazd wykluczony z kategorii samochodów osobowych, można posłużyć się zaświadczeniem o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu z powołaniem przepisów ustawy o VAT?

Okazuje się, że niestety nie. W przedmiotowej kwestii Ministerstwo Finansów udzieliło następujących wyjaśnień:
"W przypadku pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony warunkiem niezbędnym do uznania pojazdu za niebędący samochodem osobowym jest spełnienie wymogów wskazanych w art. 5a pkt 19a lit. a-d updof lub art. 4a pkt 9a lit. a-d updop. Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych pod literą a i b stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań.
Komentarz 12 jest jasno napisane że powinien byc wpis art.5 a pdf zeby można było całe netto od 2019 rku dawac w koszty inaczej 75% rozumiem
Sara, ale zerknij na kom. 11 to juz obowiazuje w 2018 roku znalazłam to jak zrobiłam jednorazową amortyzację mając tylko wpis VAT-1, a po pewnym czasie zmusiłam wręcz stację do wydania drugiego zaśw. o wpisie do pit-u. Wzięłam biuletyn i posz;łam do nich że chcę mieć taki wpis i koniec, co prawda czekałam chyba z dwa tyg. ale się udało.
Normalnie wariatkowo.diagnostsa powiedział ze to mój chory wymysł ze zle interptetuje przepis.ze nic takiego nie ma.
Nie daj się, wydrukowałam dziś wzór zaświadczenia z rozporządzenia ministra infrastruktury, gdzie są wymienione 3 ustawy (VAT, pit i cit) i wysłałam Panu na stację diagnostyczną. Po południu miałam już 3 samochody przebadane :))
A możesz podać konkretnie które wydrukowałaś ja też może zaniosę:)
A co masz wpisane na tym dokumencie badania technicznego??
i wydział komunikacji wbił adnotację pit??
Szkoda, że nie można wkleić zdjęcia. Jest to załącznik nr 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 8 listopada 2017 r, (poz.2089). Na trzeciej stronie pkt 9. dotyczy badania pit. Wydział komunikacji też miał problemy,. ale wbił badanie :)
Mam wbite, że pojazd odpowiada art 5a pkt 19a lit.a,b
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.