Zmiany w terminie złożenia PIT za 2018

Za rok 2018 podatnik PIT 37 może złożyć dopiero od 15/.02.2019 - tzn. nawet jak złoży wcześniej to tak, jakby złożył 15.02.2019 odnosi się to także do tych z DG ? - czyli nie może się rozliczyć przed zapłatą zaliczki za 12/2018 ?
Ale prowadzący dg nie sklada pit 37...
A skąd ta data 15.02.2018??? Czyżby jakieś nowe przepisy??
Oczywiście chodzi o datę 15.02,2019 :-)
Pytam o 2 podatników

jeden z umowy o pracę PIT 37
drugi DG PIT 36L

obaj b.szybko chcą się rozliczyć
No i ok, pit 11 z pracy dostanie do końca lutego --- to i tak jak wcześniej chciałby się rozliczyć

a pit 36/36L może już wcześniej
PIT-36L "po staremu", PIT-37 mozesz złożyć już w styczniu, ale uznaje się je złożone i tak dopiero 15 stycznia.
Przepraszam, lutego. 15 lutego mialo byc.
Kom.5
wg mnie nikt nie może wcześniej, ale zwątpiłam. znaczy mogą, ale i tak, jakby złożyli 15.02.

*Regina - oj niektórzy dostawali w styczniu i od razu się rozliczali :) kasa do zwrotu :)
No i ok, pit 37 możesz wcześniej skoro masz wsz. pit 11 i gra...\


ale pytasz o \DG i rozliczenie wcześniejsze, tj w styczniu z różnica remanentową....tutaj nie ma chyba ograniczeń że nie można wcześniej prawda ?
A to nie słyszeliście o tym, że podatnicy, którzy osiągają dochody z umów o pracę lub cywilno-prawnych, nie muszą już składać zeznań podatkowych, bo zrobi to za nich skarbówka od 15 lutego 2019 właśnie?
Chyba nie o tym mowa....

pytanie zasadnicze było o prowadzących DG i złożenie w styczniu z różnicą remenentowa --tutaj nic się nie zmieniło, można składać...w styczniu. ( pit 36/36L)
No tak ma być, skarbówka wdraża "rozliczanie przez urząd" i zacznie im to działać dopiero w połowie lutego. Można wtedy wejść w ich system i sprawdzić czy się zatwierdza ten pit co oni wygenerowali, albo złożyć swój- 37 . Dlatego nawet jak się pit37 wyśle 2stycznia to będzie czekał u nich do 15.lutego i taką będzie miał datę wpływu (czytaj również terminu do zwrotu nadpłaty)
Ale skąd ta data 15.02.2019 dla PIT-37? gdzie w przepisach jest o tym mowa?
A tak, da działalności gospodarczej wszystko po staremu zostaje. bo to pit36. A urząd rozlicza na razie tylko pit37.
A termin zwrotu liczony jest od 15,02 -- Termin powyższy liczony jest dla PIt-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 jednak od 15 lutego 2019 r. nawet jeśli deklaracje składane były wcześniej.
Inaczej niż do tej pory liczony będzie jednak termin zwrotu nadpłaconego podatku - wyniesie on:

45 dni - dla deklaracji składanych elektronicznie (e-deklaracje), po 15.02.2019 r,
3 miesiące - dla deklaracji składanych w innych formach.
Szczegółówe informacje dotyczące terminów zwrotu podatku PIT za 2018 w 2019 roku >

Termin powyższy liczony jest dla PIt-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 jednak od 15 lutego 2019 r. nawet jeśli deklaracje składane były wcześniej. Jeśli deklaracje składano od 15 lutrego do 30 kwietnia - termin 45 dni lub 3 miesięcy liczy sie od faktycznej daty złożenia deklaracji.
Kolejne uproszczenia w rozliczaniu deklaracji PIT przewiduje przyjęty przez rząd 28 sierpnia 2018 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

„Bardzo się cieszę, że rząd przyjął tak ważny projekt, który ułatwi coroczne rozliczenie PIT milionom Polaków. Dzięki cyfryzacji Krajowej Administracji Skarbowej nie musimy już wymagać od podatników wypełniania wniosków lub deklaracji, aby spełnili ten obowiązek. Chcemy, aby to urząd skarbowy wypełniał zeznanie i udostępniał je podatnikowi do wglądu i ewentualnego uzupełnienia" – powiedziała minister finansów prof. Teresa Czerwińska.
Tym samym od rozliczeń dochodów za 2018 r. podatnicy nie będą musieli samodzielnie sporządzać zeznań podatkowych – zostaną one sporządzone przez KAS i udostępnione podatnikom na Portalu Podatkowym. W takim zeznaniu będą oni mogli wskazać lub zaktualizować numeru rachunku osobistego zgłoszony w urzędzie skarbowym do zwrotu nadpłaty. Dodatkowo podatnicy, którzy złożą zeznanie za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, otrzymają szybszy zwrot nadpłaty – maksymalnie w terminie 45. dni od złożenia zeznania.
KAS przygotuje PIT dla wszystkich podatników
Każdy będzie mógł zdecydować, czy chce skorzystać z tak przygotowanego zeznania podatkowego, czy też samodzielnie wypełnić i złożyć zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego.
KAS wypełni PIT na podstawie informacji od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS organizacji pożytku publicznego, której w ubiegłym roku przekazał 1 proc. podatku) oraz danych znajdujących się w rejestrach Szefa KAS (np. kwota zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wpłacona w trakcie roku podatkowego przez podatnika) i innych rejestrach państwowych, np. ZUS (np. w zakresie wpłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) czy PESEL (np. ulga na dzieci).
Możliwość rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizyczny dotyczyć będzie podatników rozliczających się:

indywidualnie,
wspólnie z małżonkiem,
w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Sporządzone przez KAS zeznanie podatkowe będzie udostępnione podatnikom w wersji elektronicznej w aplikacji dostępnej na Portalu Podatkowym.
Przygotowane przez KAS zeznanie podatkowe będzie można:

zweryfikować i zaakceptować bez zmian, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT,
w przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 nic nie robić – wtedy z upływem terminu do składania zeznań rocznych, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT,
Zmodyfikować (np. w zakresie wyboru formy opodatkowania: wspólnie z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dzieci; wskazania nr KRS OPP, której chce przekazać 1 proc. podatku) lub/i uzupełnić o dane, których nie posiada KAS (o kwotę przychodu uzyskaną z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, poniesione koszty uzyskania przychodu związane z prowadzoną działalnością gospodarczą czy też np. odliczenia: darowizny na cele kultu religijnego, darowizny na cele krwiodawstwa, poniesionych wydatków na cele rehabilitacyjne, poniesionych wydatków związanych z użytkowaniem internetu, wpłat dokonanych na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego) i następnie je zaakceptować, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT,
odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.
Hm...no tak, to wiemy...ale z tego co czytałam i tak trzeba złożyć wniosek online wniosek PIT -WZ
Zeznania podatkowe będą dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W przypadku rozliczeń za 2018 r. zeznania będą dostępne dla podatników – osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 oraz podatników uzyskujący przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji) składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38.

Od rozliczeń za 2019 r. zeznania podatkowe będą dostępne również dla podatników – osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy składają zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28.
W przypadku posiadania przez KAS danych kontaktowych podatnika (adres e-mail, nr telefonu) otrzyma on wiadomość o sporządzonym zeznaniu podatkowym.

Aplikacja, w której zostaną udostępnione zeznania podatkowe, będzie zapewniać nieograniczony dostęp do tych zeznań oraz do Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO) potwierdzającego złożenie zeznania podatkowego do organu podatkowego.
I pit -OP do 1%
Wprowadzenie nowego rozwiązania oznacza, że blisko 25 proc. podatników rozliczających się indywidualnie i niekorzystających z żadnych ulg i odliczeń nie będzie musiało nic robić, aby rozliczyć PIT za rok ubiegły. Kolejne 25 proc. podatników (osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem i nie korzystające z żadnych ulg i odliczeń) będzie mogło zakończyć coroczne rozliczenie podatkowe za pomocą dwóch kliknięć.

Równocześnie – w każdym przypadku – podatnik będzie mógł sprawdzić swój e-PIT, zmienić go, uzupełnić o ulgi, darowizny, czy wskazać lub zmienić OPP, na rzecz której chce przekazać 1 proc. podatku należnego.
Podatnicy, którzy nie będą chcieli skorzystać z zaproponowanej nowej formy rozliczenia, będą mogli nadal składać do urzędu skarbowego zeznanie podatkowe w formie papierowej albo elektronicznej.
To ze strony mfgov. Jako że obecnie nie znamy dnia ani godziny gdy cos się zmieni lub jednak nie zmieni, to pewnie w lutym się okaże jeszcze coś innego :P
A ja podejrzewam, że nawet formularze nie będą dostępne wcześniej
W poniedziałek już wysłałam elektronicznie Pit 37 poprzez program GOFIN i uzyskałam UPO. Myślę ze mogą spać spokojnie. Po 15 lutego sprawdzę czy jest nw str MF
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

 • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

 • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

 • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

 • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

  Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

 • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

  Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

 • Dobrowolna zgoda

  Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.