Dodatkowe badanie techniczne samochodu a PIT

Czy w przypadku samochodu do 3,5t który ma już dodatkowe badanie techniczne do VAT i adnotację w dowodzie rejestracyjnym "VAT-1" należy uzyskać dodatkowe zaświadczenie z adnotacją zawierająca powołanie przepisów o PIT aby w 2019 r móc w całości rozliczać koszty eksploatacji samochodu? Samochód mam w leasingu,prowadzę działalność jako osoba fizyczna, Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów wydała mi zaświadczenie że pojazd spełnia warunki uznania go za inny niż osobowy zgodnie z przepisami o ustawy PDOF jednak Wydział komunikacji odmawia dokonania adnotacji w dowodzie rejestracyjnym twierdząc, że skoro właścicielem pojazdu jest leasingodawca ( Spółka, która jest podatnikiem CIT) nie może w dowodzie umieścić adnotacji PIT tylko CIT? Czy ktoś z Was spotkała się z taką sytuacją?
Urząd nie może odmówić wpisu, to tak jakby Ci odmówił wpisu "VAT-..." bo nie jesteś vatowcem. Wpisy adnotacji dokonywane są na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz. U. z 2016 poz. 1088 z późn. zmianami) a konkretnie jego Załącznika nr 1 Instrukcja w sprawie rejestracji pojazdów paragraf 11 ust 2 pkt 30:
w rubryce „ADNOTACJE URZĘDOWE” – wpisuje się następujące skróty odpowiadające treści adnotacji: (...)
W) „VAT - ...” – wpisując właściwy pkt: 1 albo 2 – dotyczy pojazdów spełniających wymagania określone odpowiednio w art. 86a ust. 9 pkt 1 albo 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, 846, 960 i 1052), (...)
za) „PIT - ...” – wpisując właściwą lit.: a albo b – dotyczy pojazdów spełniających wymagania określone odpowiednio w art. 5a pkt 19a lit. a albo b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.76)),
zb) „CIT - ...” – wpisując właściwą lit.: a albo b – dotyczy pojazdów spełniających wymagania określone odpowiednio w art. 4a pkt 9a lit. a albo b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851, z późn. zm.77))
W kwestii uzupełnienia - też mam taką sytuację: rozliczam się w oparciu o PDOF ale właścicielem pojazdu jest finansujący czyli sp. z o.o. Właśnie dziś odesłali mi dowód pojazdu z wpisanym "PIT-A" a nie ma tam wzmianki o CIT. W rozporządzeniu, które Ci podałam wcześniej nie ma warunku dla właściciela (czy ma być os. fizyczną, prawną czy jeszcze czymś innym) - liczy się czy pojazd spełnia warunki. Może mieć jednocześnie wpisane w dowód PIT i CIT. Jeśli masz decyzję odmawiającą wpisu to się odwołaj - oczywiście za pośrednictwem leasingodawcy. A swoją drogą ciekawe, że leasing się dał tak zbyć w wydziale komunikacji - chyba też im wiedzy zabrakło.
Proszę o podpowiedź. Co z datami uprawniającymi do zaliczenia 100%. Nie robiłam badań w grudniu. Robię je teraz. Odliczyć 100% mogę za cały styczeń czy od dnia badania?
Dziś na szkoleniu w stowarzyszeniu księgowych w Poznaniu padło takie pytanie. Odpowiedź niejednoznaczna... Zalecana ostrożność, czyli 75%.
Dziś dzwoniłam w tej sprawie na Krajową Informację Skarbową i uzyskałam informację, że nie trzeba robić kolejnego dodatkowego badania, jeżeli mamy badanie przeprowadzone dla celów VAT.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.