Jaki dokument ?

Otrzymaliśmy od Starostwa odszkodowanie za grunt przeznaczony na drogę. Kwota brutto naliczyłem pod.vat. Jakim dokumentem wprowadzić do KH .Progam f/k tylko faktury przenosi do JPK VAT i dek.vat. Wystawić fakturę na Starostwo bez nr Nip jak dla osoby fizycznej .Faktura wewnętrzną to też nie pasuje. Może ktoś pomoże.
Ten grunt to zabudowany czy budowlany?
Grunt rolny starostwo przeznaczyło na drogę
Dokładnie to tyko kilka metrów grunt nadal pozostaje rolny
Mam decyzję od Starostwa gdzie wykazana jest kwota odszkodowania i kasę na koncie.
Otrzymanie kary umownej (odszkodowania) nie wiąże się ze spełnieniem świadczenia wzajemnego. Nie jest to płatność będąca bezpośrednim następstwem wykonania świadczenia. Jak wyżej wspomnieliśmy, kara umowna (odszkodowanie) jest rekompensatą finansową za powstałą stratę lub szkodę i nie mieści się w katalogu czynności opodatkowanych VAT.

A zatem kary umowne (odszkodowania) nie stanowią ani dostawy towarów, ani świadczenia usług i nie podlegają opodatkowaniu VAT.


WAŻNE: Z uwagi na to, iż kary umowne (odszkodowania) nie podlegają opodatkowaniu VAT, w celu ich udokumentowania nie wystawia się faktur VAT. Prawidłową formą udokumentowania kary (odszkodowania) może być np. nota księgowa.

Dla mnie to PK
Http://www.vademecumpodatnika.pl/artykul_narzedziowa,654,205,9078,dokumentowanie-wyplaty-odszkodowania.html
Organy podatkowe uznają że zwolnienia z VAT nie można stosować w przypadku gruntów przeznaczony na budowę drogi. Takie grunty są bowiem traktowane jak grunty budowlane. To z kolei oznacza że przekazanie miastu gruntu należy opodatkować stawką 23%.
Myślę że trzeba od kwoty brutto odszkodowania naliczyć metodą w 100 pod vat 23% i wystawić fakturę na Starostwo. Zadzwonię do KIS zobaczymy co powiedzą.
Faktura wewnętrzną wystaw
W poniedziałek zadzwonię do eksperta od pod
VAT w gofinie mam abonament. Napiszę jak uzyskam wyjaśnienia
Dziękuję
Po rozłożeniu konsultantem gofin uzyskałem bardzo pomocne wyjaśnienia. Mam wystawić fakturę VAT na odszkodowanie do Starostwa.
Miało być oczywiście po rozmowie z konsultantem.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.