Samochód ciężarowy do 3,5t od 2019

W listopadzie kupilismy samochód ciężarowy do 3,5 t, wprowadzony będzie do EŚT, wykorzystywany wyłącznie do DG. mamy wbity w karcie pojazdu Vat-1 więc 100 % vatu odliczamy od paliwa i innych wydatków. A jeśli chodzi o KUP od 2019 żeby odlczyć kwote netto trzeba będzie posiadac dodatkowe zaświdczenie z OSKP a bez oświadczenie to odlicze 75% tak ?
> A jeśli chodzi o KUP od 2019 żeby odlczyć kwote netto trzeba będzie posiadac dodatkowe zaświdczenie z OSKP a bez oświadczenie to odlicze 75% tak ? - a gdzie to wyczytałaś? Przeciez już od 01/01/2014 jest przepis art. 5d pdof

Art. 5d. Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w:

1) art. 5a pkt 19a lit. a i b stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań;
Wg inrerpretacji MF i KIP trzeba było zawsze mieść zaświadczenie z OSK wydane do celu pod.dochodowego art 5d ustawy pdof i wpis w dowodzie PIT. DLA NICH VAT-1 BYŁ WPISANY TYLKO DO CELU VAT.
Ell- tylko nikt takich zaświadczeń nie posiadał a więc i wpisu w dowodzie nie było. Stacje dopiero teraz zaczęły wydawać.
Wydział Komunikacji tez zdziwiony,że trzeba wpisać w dowodzie PIT oprocz VAT-1
Wiem, że tak było, przepis był, tylko nikt tych badań nie robił albo osk nie chciało zrobić. To teraz chyba będą musieli to zmienić.
Ell,pokręciłam przecież 75% dotyczy sam. os
Kurcze ja też taki samochód mam od kilku lat i w dowodzie był tylko wpis VAT-1 , w kup dawałam 100% netto :( i co teraz ... ?
Ja mam Peugeot Partner... to muszę mieć taki wpis pdof w dowodzie rej ?
Czyli pasowało by zgłosić się po to zaświadczenie do OSKP do celów pit. dziękuję Wam dziewczyny ;)
Pinezka- ja też miałam jednorazową amortyzację. Nic nie zrobisz-trzeba będzie się bronić,że ani stacje a wydział komunikacji nie rozili wpisów.Przecież cała Polska mając tylko vat-1 traktowała te samochody tak samo w pod.dochodowym.
Teraz trzeba zrobić badanie do celu pod.dochodowego i wbić w dowóad
Czyli do 31.12.2018 zrobić wpis ...dobrze ze nie jestem sama :)
Pinezka nie jesteś sama ja mam kilka takich samochodów gdzie dawałam 100 % kup na wydatki. A jesli sie nie uda zrobić wpisu do końca roku zostalo mało czasu
Dokładnie dziewczyny. Teraz ten wpis dotycz. pit w zasadzie dotyczył tylko amortyzacji jednorazowej, ale od 2019 będzie dotyczył tez innych kosztów, a tu już robi się grubo :)
Ale myślicie że te ubiegłe lata będą ok, nie będą się czepiać
"A jesli sie nie uda zrobić wpisu do końca roku zostalo mało czasu" ...ale to tylko wpis w osk w dowodzie rej jest?
Nikt tego nie wie- w razie czego trzeba się bronić. Niech sprawdzają w OSK czy w latach wcześniejszych ktoś wydał takie zaświadczenie-nikt.
Ale wpis tylko w osk do dowodu rej?
16> wpis tam samo jak z vat
W OSK wydają zaświadczenie i z tym do Wydz.Komunikacji,gdzie wbiją do dowodu PIT
Ell od 2019 bez wpisu PIT w dow. rej . wydatki 75% KUP? czy wogóle NKUP?
Dziewczyny a mam jeszcze Iveco , dopuszczalna masa całkowita 2998 cm3, VAT 1B : na niego tez musi być wpis do pdof? wg mnie tak, ale chciałabym się upewnić
Bez wpisu-75%, traktowany jest wtedy jak osobowy. Czyli nie mając wpisu PIT, a mając vat-1 vat odliczasz 100%, a netto w koszty 75%, zrobisz wpis to netto całe w koszty.
Pinezka, a z tego Iveco-jak rozliczałaś vat DO TEJ PORY?Jeżeli mogłaś odliczać vat- to musisz zrobić badanie PIT.
19> jak w kom 21. Brak badania pit=sam osobowy, więc kup 75%, niby dlaczego wszystko ma być nkup?
A na który art. w PIT powołują się OSK w zaświadczeniu?
.....ale się narobiło , dlaczego dopiero teraz OSKP się obudziły .......
Czyli na wszystkie ciężarowe do 3,5 t zrobić należy badania, oprócz tych powyżej 3,5 t ?
>25 : chyba ten art.5d pdof
Kom 24
jak w kom. 1
Kom 26 tak
Czyli gdzie ciężarowe to dodatkowe badanie do PIT i wpis w Urzędzie.

A do samochodów osobowych gdzie VAT 100% do podatku dochodowego wystarczy ewidencja.
Mam już w zaświadczeniu- art.5apkt19 a lit a lub b ustawy z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym o osób fizycznych
W chwili obecnej dzwoni do OSKP i nikt tego nie wykonuje tylko do VAT :(
Milka, mam już takie zaświadczenie. Walcz , niektórzy mają klapki na oczach, nie wiedzą nawet,że program może to wpisać w zaświadczeniu.Ja też dzwonilam, czułam się jak idiotka. W wydz.komunikacji-też mogą być schody-nie wiedzą nic o takim zaświadzczeniu. Pani w KIP- powiedziala,że ma być i koniec. Nikt nikogo nie przeszkalał a tylko wymagania.
Kom. 33

:) hurra aa znalazłam jedna :D
Przygotuje podstawę prawną i wysyłam pracownika.
Z wydziałem rozmawiałam, przełączali mnie , ale w końcu po cichu powiedzieli , że dokonują takiego wpisu.

Czyli podsumowując do samochodów ciężarowych do 3,5t z wbitym VAT-1 muszę jeszcze mieć wbite PIT.
U nas U.miejski jeszcze nie wbijają a w starostwie wbijają. To zależy od urzędnikow.
Jak ich ludzie zaczną naciskać na te badania (osk znaczy), to może się w końcu ogarną :)
Kierowca jutro jedzie, więc nie dzwonię, zobaczymy :)
A jak samochód ma wbite VAT-2 to też musi być takie badanie?
Każdy , do 3,5t , od którego odliczasz cały vat.
Te które mają równe 3,5t nie muszą mieć wbite PIT w dowodzie?
40> muszą, tak samo jak vat

Przepisy vat i pit/cit mówia o samochodach "o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony". Równe 3,5 t mieście się w tej granicy.
Jeszcze ja się podepne pod temat. Czy mając samochody w leasingu jako ciężarowe z vat1 do 3,5 t też muszę mieć zaświadczenie i wpis w dowodzie dla celów CIT?
Tak, do celów CIT też są zaświadczenia
Do komentarza 2 cyt'Wg inrerpretacji MF i KIP trzeba było zawsze mieść zaświadczenie z OSK wydane do celu pod.dochodowego art 5d ustawy pdof i wpis w dowodzie PIT. DLA NICH VAT-1 BYŁ WPISANY TYLKO DO CELU VAT."

otóż niekoniecznie VAT-1 tylko do celów VAT.
Zobaczcie wyrok (nie mogę wstawić linku)

I SA/Rz 564/17 - Wyrok WSA w Rzeszowie

ani urząd skarbowy ani izba skarbowa, ani sądy nie kwestionowały prawa do jednorazowej amortyzacji na podstawie zaświadczenia i wpisu do dowodu rejestracyjnego VAt-1 .
Zakwestionowano jedynie termin dokonania amortyzacji wobec późniejszego terminu wpisu VAT-1 w dowodzie rejestracyjnym
A czy nie jest obejściem zaprowadzenie kilometrówki dla tych aut bez zgłaszania?
Kom. 45
Ale w 2019 następuje likwidacja kilometrowki dla PIT. Kilometrowka dla VAT jest czymś innym. Jeżeli masz auto osobowe prowadzisz kilometrówkę dla vatu i jest zgłoszenie VAT-26. Skoro masz VAT-1 nie prowadzisz kilometrowki dla vatu, to zrób badanie techniczne dla PIT i nie kombinuj i nie martw sie na wypadek kontroli
WIem ze likwiduja kilometrowke do PIT, ale gdzie jest napisane w przepisach ze trzeba zglaszac kilometrowke do celow VAT dla odliczenia 100 % kosztow ? MOwimy o PIT

NIevatowcy od nowego roku nie moga zaprowadzic takiej kilometrowki i odliczac 100 % kosztow ? Bez zglaszania ?
Nowa ustawa dotyczy samochodów osobowych!!! A nie ciężarowych
Zgadzam się z autorem,
według tego artykułu vat 2 wystarczył aby w pdof uznać że jest to auto ciężarowe i nikt nie nakazywał robic adnotacji z pit
Dziewczyny , a dla spółek z o.o. wpis to CIT?
Tak
Mariaem a co w przypadku jak wynajmuję auto od spółki z.o.o. które ma wbite w dowodzie VAT-1, a ja prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jaki art ma być wbity z PIT czy CIT?
A co z art. 23 5f i 5g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

5f. W przypadku nieprowadzenia przez podatnika ewidencji, o której mowa w art. 86a ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, uznaje się, że samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika.
5g. Przepisu ust. 5f nie stosuje się, jeżeli podatnik na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie jest obowiązany do prowadzenia takiej ewidencji, z wyjątkiem przypadku, gdy brak tego obowiązku wynika z art. 86a ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.
Ale ja nie daje w najem tylko wynajmuję od innej firmy. To firma wynajmująca nie ma obowiazku VAT-26 bo wynajmuje,
ale ja jako wynajmujący? Auto ma wbite VAT-1. Druga sprawa przepis mówi o ewidencji związanej ze zgłoszeniem do VAT-26. A mnie się rozchodzi o temat który założyłem i cisza.1202495
Kom.55

jak chcesz w pdof odliczac 100% - sam zrób dod. bad. tech. dla PIT
weź pełnomocnictwo od właściciela samoch. do dokonania zmiany w DR / albo poproś żeby sam dokonał zmiany
Moi drodzy, mój pracownik jest właśnie na szkoleniu ze mian w podatku dochodowym w Łdzi (Krajowa Izba Podatkowa, prowadzi p. Zajączkowski) i na pytanie o konieczność przeprowadzenia dodatkowego bad.tech dla auta do 3,5 t , które ma wbite w dowodzie rej. VAT 1-a lub VAT-2, otworzył oczy ze zdziwienia. Podałam namiary na podstawy prawne i czekam na info co na to szkolący.
Podałam namiary na przepis z kom 1. Czy coś jeszcze powinnam przytoczyć?
...otworzył oczy ze zdziwienia... dobre sobie / to co maja powiedzieć kursanci
:-)
Cytat z dzisiaj:
"Nie ma przeszkód, aby zaświadczenie o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym, stwierdzającym spełnienie wymogów technicznych dla samochodu ciężarowego w zakresie VAT, mogło być stosowane również dla potrzeb PIT i CIT" - czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Finansów, którą otrzymała "Rz"
Ad kom 60: Dopóki nie będzie interpretacji ogólnej, to im nie wierzę :( za 5 lat się okaże, że jednak nie można stosować jednego zaświadczenia. Moi klienci robią badania PIT bez problemu
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

• zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

• analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

• zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

• Dobrowolna zgoda

Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.