Czy mogę wysłać korektę PIT za 2016 z odliczeniem wydatków z tytułu używania samochodu osobowego

Info z SzybkiPit: „W przypadku wydatków poniesionych na używanie samochodu osobowego nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających ich wysokość ani przedstawiania dokumentu potwierdzającego zlecenie i odbycie zabiegów rehabilitacyjnych. Jednakże na żądanie organów podatkowych podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne dla ustalenia prawa do odliczenia...” Czy za 2016 nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających wysokość poniesionych wydatków na używanie samochodu ani przedstawiania dokumentu potwierdzającego zlecenie i odbycie zabiegów rehabilitacyjnych? 1.Jako że zmieniło się prawo, czy mogę złożyć korektę w PIT za 2016 i uwzględnić ulgę 2280zł u mnie i u żony (rozliczamy się wspólnie) nie posiadając dokumentów o których mowa powyżej? 2.Rozumiem, że wymagany jest dowód własności samochodu.W 2016r byłem właścicielem samochodu, ale sprzedałem go w 2017 Jakie mogą być dowody posiadania samochodu?
Z tego co pamiętam przy odliczaniu tej ulgi zawsze była mowa, że trzeba uprawdopodobnić fakt korzystania z zabiegów rehabilitacyjno-leczniczych. Czyli mieć jakieś poświadczenie odbytych zabiegów.
To jest ulga ryczałtowa, i nie trzeba mieć faktur za zakupy paliwa do samochodu.
Interpretacja która znosiła obowiązek posiadania potwierdzeń korzystania z zabiegów rehabilitacyjnych została wprowadzona dopiero w tym roku przy rozliczaniu roku 2017.
Co do roku 2016? według mnie obowiązują stare zasady czyli posiadanie tych potwierdzeń
Niestety serwis Szybki PIT już nie działa, więc kolejne pytanie zamieszczam tutaj.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
@krabs: dzięki.
Teraz fajnie jakby to ktoś potwierdził na 100%
bo wydawać mi się, też wydaje, ale może jednak jest inaczej. może tylko się łudzę, ale chciałbym to potwierdzić.
Za 2016 - musisz mieć potwierdzenie odbytych zabiegów rehab.
od 2017 - lutą takie dokumenty nie sa potrzebne
Tak jak w kom. 2
Prawo zmienione ale wstecz nie działa, więc za 2016 musisz mieć potwierdzenia
...ale sprzedałem go w 2017 Jakie mogą być dowody posiadania samochodu? - np umowa sprzedaży, dowód ubezpieczenia pojazdu.

Co do ulgi to dodam, że w 2016r była to ulga dla orzeczenia o niepełnosprawności "stopień umiarkowany" i "znaczny",
i należało samochód wykorzystywać na dojazdy na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne i na wszelki wypadek potrzebne były dokumenty stwierdzające odbycie takich zabiegów w ilości uprawniającej do wysokości ulgi.

Za 2017 r . zniesiono ograniczenia co do stopni niepełnosprawności = wszyscy niepełnosprawni mogli skorzystać z ulgi
o ile oczywiście byli właścicielami/współwłaścicielami samochodu osobowego.
Ulga należy się na wszelkie potrzeby osoby niepełnosprawnej, nie tylko na dojazdy na rehabilitację...
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.