Zmiana wymiaru etatu w trakcie niezdolności do pracy

Pracownik korzysta ze zwolnienia chorobowego do 01.02.2018r. do 01.10.2018r., od 02.10.2018r. zasiłek macierzyński. Od 01.10.2018r. nastąpiła zmiana wymiaru etatu z 3/4 na 1/1, czy w tym przypadku należy zmienić podstawę wymiaru zasiłku?
Nie. Nie przepracowała ani jednego dnia w nowym wymiarze.
Boże oszaleję, bo w ZUSie powiedzieli mi że powinnam ustalić nową podstawę tylko dla zasiłku macierzyńskiego, a przekazuję tez dokumenty do ZUS celem dalszej wypłaty od 01 11 2018r. zasiłku macierzyńskiego i powinnam skorygować ZUS Z3.
Ale należy pamiętać, że podstawa zasiłku nie może być niższa od wyn. minimalnego dla tego etatu - tu pełnego
Nic nie korygujesz, zostawiasz jak jest, w uwagach wpisujesz, że zmienił się wymiar czasu pracy od do - zus sam sobie z tym poradzi
Ale to takie trochę dziwne co nie, choruje 9 m-cy - ciąża a jak rodzi to zmieniacie jej etat - próba wyciągnięcia większej kasy?
Kom 9 nie żadne wyciągniecie kasy. Pracownik w 2017r. złożył wniosek o obniżenie wymiaru od sierpnia 2017r. do września 2018r. Od lutego korzysta tak jak w kom. 1 z zasiłku a później z zasiłku macierzyński. Zgodnie z jej pismem z roku 2017r. zmieniliśmy jej wymiar od 01 10 2018r.
Kom 3 podstawa nie jest niższa od wyn. minimalnego dla tego etatu
kom 4 ZUS właśnie sie domaga korekty ZUS Z3 celem wykazania podstawy tylko wynagrodzenie z października
No to zrób nowe Z-3
w nim wynagrodzenie tylko za październik, według umowy
Tak ale czy to jest prawidłowe, ustalenie podstawy na nowo, bo my wypłacaliśmy zasiłek chorobowy za 1.10.2018r oraz macierzyński od 2.10.2018r. do 31.10.2018r. i stosowaliśmy podstawę ustaloną dla niezdolności powstałej od 01.02.2018r. bo chorowała w ciągłości i później w ciągłości zasiłek macierzyński. Teraz to już nie wiem czy my prawidłowo naliczyliśmy jej świadczenia czy ZUS się myli.
Https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1116905,jak-obliczyc-swiadczenia-chorobowe-przy-zmianie-etatu.html
Tu jest zmiana rodzaju świadczenia z zaś. chorobowego na macierzyński
Kom11 ale z tą zmianą rodzaju świadczenia, nie powinna być ustalana nowa podstawa zgodnie z art 43 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, bo nie ma przerwy. Czy dobrze myślę?
Patrz art. 40
"Art. 40. W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach, o których mowa w art. 36."

plus

"Art. 47. Przepisy art. 36-42 i art. 45 stosuje się odpowiednio przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku wyrównawczego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego i zasiłku opiekuńczego, a do świadczenia rehabilitacyjnego także art. 46."


jak w art.40 zamienisz słowa "zasiłku chorobowego" na "zasiłku macierzyńskiego" to masz gotowca
Czyli zasiłek macierzyński powinien zostać przeliczony do nowej podstawy i korekta u nas. Ja myślałam, że skoro skoro świadczenie jest bez żadnej przerwy to podstawy nie ustalam na nowo zgodnie z art 43
Kom.2. Wygląda na to, że jestem niedouczona. Przepraszam;-(
Kom 15 temat nie jest łatwy, gdybym przewidziała że tak to będzie wyglądać to poprosiłabym pracownika o zmianę tego pisma
Pomóżcie mi jeszcze jak ustalić teraz tą nową podstawę. Napewno wynagrodzenie zasadnicze z m-ca października, a co z premią uznaniową która wlicza się do podstawy. Czy w tym przypadku należy przyjąć średnią premie pracowników z m-ca października z takich określonego stanowiska
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.