Darowizna od synowej

Czy teściowa zapłaci podatek od darowizny otrzymanej od synowej nawet jeśli zgłosi ją w teminie do US na formularzu SD-Z2?
Synowa to I gr podatkowa (a nie zerowa), więc nie ma całkowitego zwolnienia z podatku. A synowa jest w zw małżeńskim?
Niech teściowej daruje syn-nie trzeba pilnować limitu
No właśnie w tym problem- syn chce darować samochód, ale ma wspólnorodzajową małżeńską. Czyli darczyńcami byliby zarówno on jak i jego małżonka(?)

No chyba, żeby najpierw żona darowała swój udział mężowi a potem on całość podarował matce??
żeby najpierw żona darowała swój udział mężowi a potem on całość podarował matce?? - skoro maja wspólnośc małżeńska to nie ma żadnej darowizny między małżonkami, o ile sam był nabyty w trakcie małżeństwa, to ich majatek wspólny.
Ale chodzi o to, żeby ten samochód wszedł do majątku odrebnego syna. Wspólnosc majatkowa małżeńska oznacza udziały po 1/2. Jęsli żona daruje swój udział mężowi on będzie miał calość i żona nie bedzie już współwłaścicielem samochodu. Dobrze rozumuję?
Oni nie mają odrębnego majątku tylko wspólny
Na razie nie mają, ale chodzi o to, żeby mieli. darowizny i spadki wchodzą do majątku odrebnego.
źle. Owszem udziały są po 50%, ale to jest wspólnośc majątkowa małżeńska, a nie obcych osób. I po co ma wchodzić do maj odrębnego syna? Zona musi wyrazić zgodę na darowiznę z mjatku wspólnego, ale nie staje się przez to strona umowy, umowa jest między synem a matka i nie ma podatku.

Z zacytowanych przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że zgoda małżonka niezbędna jest dla stwierdzenia ważności jednostronnej czynności drugiego małżonka, w przypadku gdy jej przedmiotem są środki objęte wspólnością majątkową. Z faktu tego nie można jednak wywodzić, że wyrażając taką zgodę drugi z małżonków również staje się stroną umowy darowizny.

https://podatki-dla-prawnika.pl/darowizna-pieniedzy-z-majatku-wspolnego-malzonkow-a-zwolnienie-z-podatku-od-spadkow-i-darowizn/
7> ale to syn z zona daruje, a nie otrzymuje darowiznę!
To sobie przeczytaj

https://interpretacje-podatkowe.org/darowizna/2461-ibpb-2-1-4515-237-2016-2-jwe
Dzięki za obszerne wyjaśnienie! czyli na umowie dla ważności podpis żony syna, a deklaracja SD-Z2 tylko z danymi syna i matki?
11> nie! Na umowie darowizny mają być jako strony umowy tylko syn i matka. Żona może napisac osobne pismo ze zgodą na darowiznę samochodu z majątku wspólnego małżonków. A SD ok - syn i matka.
Stokrotne dzięki: za odpowieź i interpretacje. Teraz juz rozumiem.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.