ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Dokument techniczny do faktury za opakowania zwrotne-księgowania

Jako nabywca księguję faktury zawierające towar /bezp.w koszty/ + zobowiązanie wynikające ze specyfikacji dostarczonych opakowań zwrotnych na konta: WN 735 (100,-) MA 202 (153,-) WN 311-kontrahent (wartość opakowań zwrotnych 30,-) WN 220-1 (vat 23,-). Teraz otrzymałam fakturę vat za niezwrócone opakowania + dokument techniczny brutto znoszący obowiązek zapłaty. Jak zaksięgować fakturę oraz ten dokument ? Czy właściwym byłoby ujęcie: FV: w koszty np.na k.4 i 5, odliczenie vat, a zob.na k.202 Dok.techniczny: na minus k.202 a z drugiej strony k.pozabilansowe ? Proszę o pomoc.
Co to jest dokument techniczny?
Dokument techniczny otrzymałam od Dostawcy, który zawiera te same opakowania, co na fakturze tyle że ze znakiem minus i w kwocie tylko brutto.
"Dok.techniczny: na minus k.202 a z drugiej strony k.pozabilansowe ?"
jakie konto pozabilansowe ?

Też już wcześniej pytałam co to za dokument techniczny. On ma taką nazwę ? Jaka jest treść słowna, jaka jest przyczyna zminusowania tego zobowiązania ?
Załączone pismo od Dostawcy, które mówi:' ...załączamy dokument techniczny kompensujący wartość wystawionej przez nas faktury. Tym samym po skojarzeniu obu dokumentów otrzymana faktura nie podlega zapłacie i nie wpływa na wysokość wzajemnego salda należności."....
Jest on na minus z wymienionymi opakowaniami tj na fakturze.
Gdzieś czytałam, że księguje się tylko vat. Ale nie wiem. ?
To powinna być fv korekta a nie jakieś pismo techniczne, nie "kojarzę" takiego pojęcia w żadnej ustawie
W treści regulaminu Żywca jest taki zapis, spotkałam się z tym wczoraj przeszukując cały internet. Tu wygląda tak samo. W internecie pojawiały się takie same pytania ale nikt nie odpowiadał, nie wiem sama.? W jednej z wypowiedzi osoby, która to otrzymała była informacja, że Zywiec odpowiedział tej osobie, że nie może księgować w koszty tylko wykazać sam VAT.

Jeszcze jest taka inf., ze jeżeli odbiorca miałby więcej opakowań zwróconych, to on jest obowiązany wystawić do Dostawcy fakturę a Dostawca wystawi wtedy też dokument techniczny znoszący zapłatę.
Nikt się nie podejmie?
Mama ten sam problem, nigdzie nie mogę nic znaleźć. Czy coś się wyjaśniło jak to księgować?
No właśnie czekam.....aż się ktoś zlituje
Należy zacząć od tego, że dokument techniczny w samej nazwie zmienia coś tylko technicznie np. obroty na koncie dla czystości konta. Tak samo w opakowaniach taki dokument jest ze znakiem minus ( koryguje opakowania i z podsumowania konta wyczytać możemy realne obroty).To jest informacja a nie dokument do księgowania
I....?
Mogłabyś podać kwoty poszczególnych dokumentów
-faktura za towar
-specyfikacja na opakowania
-faktura za opakowania
-dokument techniczny
FV (obejmuje tylko opakowania ilości i rodzaj) netto 1581,97 vat 363,85 brutto 1945,82
specyfikacja obejmuje okres 07.2017 - 05.2018 ilość... i wartość 1945,82 w kol. "Do zafakturowania przez DBO"
Dokument techniczny (opakowania na minus w ilościach i wartościach) -1945,82
Też mam taką przygodę z grupą Żywiec... tylko niestety to my musimy wystawić fakturę... i nie mam pojęcia jak to ugryźć księgowo. Wiem tylko że faktura taka nie będzie stanowić dla nas przychodu (w sytuacji gdy fakturę wystawia GŻ nie jest ona kosztem), i w naszym przypadku należy zapłacić VAT.
Ja również otrzymała dokładnie takie same rozliczenie obrotu opakowaniami zwrotnymi i mam ten sam problem, nigdzie nie mogę nic znaleźć.
- faktura VAT (wystawiona przez dostawcę za niezwrócone opakowania niepodlegająca zapłacie, bo rozlicza ją załączony dokument techniczny)
- dokument techniczny (który rozlicza na minus wartość brutto faktury, a co z wartością VAT i netto)
- wzór faktury VAT, którą my mamy wystawić na dostawcę
Jak to księgować?
Proszę o pomoc
Czy komuś udało się uzyskać od Żywca jakieś informacje? Teoretycznie po upływie okresu rozliczeniowego kaucja utraciła swój kaucyjny charakter i stała się kosztem lub przychodem, ale tu otrzymujemy sprzeczne info.
Mam tez taki problem, czy ktoś go rozwiązał i zaksięgował te dokumenty?
Widzę, że nikt nie pomógł, ja zrobiłam tak:
zaksięgowałam PK fakturę na konto: WN 311-1 (rozl.opakowań) i MA 202 w wartości brutto, a w ślad za tym dok.techniczny WN 311-1 z minusem i MA 202 z minusem w wartości brutto. Różnicę w wartości opakowań wyksięgowałam w pko NKUP. Nic nie wymyśliłam innego.
Czy może ktoś znalazł inne rozwiązanie problemu księgowania dokumentu technicznego za opakowania zwrotne.?
Z wystawionej fry mamy prawo odliczyć vat, przy sprzedaży naliczamy vat ? a co z wartością netto?
ani to koszt ani przychód - czyli gdzie wartość netto?
sprzedaż WN 201 brutto; MA 222 vat należny; MA ..... netto
zakup MA 202 brutto; WN 221 vat naliczony; WN ...... netto
dokument techniczny- rozliczający te faktury
201MA/ WN 3.. opakowania brutto
202 WN/ MA 3..... opakowania brutto
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.