Ordynacja/ PIT - zawyżone koszty uzyskania przychodów

Dzień dobry, mając na uwadze ostatnie kontrole w sprawie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów (50%), martwimy się, że organy mogą podważyć zastosowanie tej stawki. Czy jeżeli liczyliśmy pracownikowi np. 50% kosztów a powinien mieć 20% to tę dopłatę my (spółka-płatnik) będziemy musieli dopłacić wraz z odsetkami czy podatnik? Wyjdzie wtedy, że płaciliśmy za niskie zaliczki na PIT. Proszę o pomoc.
Podatki płaci podatnik - czyli pracownik/zleceniobiorca - a zaklad tylko przekazuje podatek do US

w takich przypadkach na;ezy przeliczyć ponownie wynagrodzenie z odpowiednik KUP - wyliczyc prawidłowy podatek który nalezy sciągnąć od osoby zatrudnionej
ale odsetki placi zaklad - bo zaklad źle wyliczył i przekazał podatek do US
Niestety, mylisz się, repetek - za zaniżenie podstawy opodatkowania a w konsekwencji zaliczek na podatek (w wyniku zastosowania za wysokich kosztów) przed fiskusem odpowiada płatnik, a nie podatnik, vide: art. 26a Ordynacji podatkowej.

"Podatnik nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania czynności, o których mowa w art. 12, 13 oraz 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązany jest płatnik."

Oczywiście płatnik ma roszczenie regresowe do pracownika, ale to już cywilna droga i nie da się nią iść "na skróty".
Dokładnie, tez rozwazalem czy ten art. 26a OP ma zastosowanie w tej sytuacji. No bo wychodziloby na to, ze podatnik w zasadzie nie musi rozwazac czy platnik mu dobrze policzyl, bo nie poniesie z tego tytulu zadnej odpowiedzialnosci - a to chyba troche dziwne? Bo nie dosc ze podatnik mial zanizone koszty a co za tym idzie wyzszy dochod to cale ryzyko bierze na siebie platnik - i doplaty podatku i odsetek.

A to roszczenie regresowe tylko z tytulu podatku czy tez odsetek?
Czyli US w tej sytuacji nic nie moze zrobic podatnikowi?
A gdzie ja napisalam że za zaniżenie podstawy odpowiada podatnik/pracownik??
Krzysztof, moim zdaniem to wcale nie jest dziwne - Ordynacja zakłada, że płatnik to profesjonalny podmiot i jeśli nie dopełnił swojego obowiązku prawidłowego naliczenia podatku, potrącenia go i odprowadzenia do US, to jego strata. Jeśli w razie sporu z fiskusem podatnik powoła się na art. 26a Op, to US wobec podatnika faktycznie jest prawnie bezradny (jednak pamiętaj, że płatnik odpowiada tylko do wysokości niepobranej zaliczki, a nie do tego co podatnik powinien dopłacić np. w związku z przekroczeniem progu skali podatkowej). Oczywiście roszczenie regresowe płatnik ma do podatnika jedynie w zakresie podatku (jest to w pewnym sensie bezpodstawne wzbogacenie podatnika) - skoro te odsetki wynikają z popełnionego przez niego błędu, to nie ma żadnych podstaw do domagania się zapłaty przez podatnika.

Notabene, analogiczna zasada i procedura (regres na drodze cywilnej) miałaby zastosowanie, gdybyś omyłkowo wypłacił pracownikowi zawyżone wynagrodzenie (np. zrobiłbyś dwukrotnie przelew).
Tak na marginesie - dziwię się, że sprawa tych kosztów wypływa dopiero po tylu latach - płatnicy faktycznie jechali po bandzie i stosowali koszty należne "twórcom" nawet na okoliczność sporządzenia najzwyklejszego kosztorysu budowlanego, czy standardowego projektu typu np. źródło zasilania - kabel - żarówka.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.