VAT na paliwo 50 czy 100

Mam pytanie, firma posiada 3 samochody do przewozu towarów-ciężarowe i do tej pory odliczała 50% VAT za paliwo i inne art. samochodowe, czy to jest poprawne?
Tak, jeżeli ten ciężarowy do 3,5 t i nie ma dodatkowych badan w Stacji pojazdów.
Cięzarowe 100% jeśli mają wpis VAT w dowodzie rej.,jeśli nie mają to trzeba wysłać na stację diagnostyczną
Jeśli sa do 3,5 t i maja wpis w dowodzie vat-1 lub vat-2, to odlicza się 100% vat.
Czy miejsce zamieszkania i prowadzenia działalności jest takie samo?
A jeśli mają ten wpis a odliczane było 50%?
Czy trzeba wtedy prowadzić jakąś ewidencję przebiegu czy coś zgłaszać do US?
5> jeśli masz prawo do odliczania 100%, a odliczasz 50%, to pozostałe 50% jest nkup.
6> nie trzeba, to ma vat-1 lub -2
A jeżeli to było uznawane jako koszt uzyskania przychodu przez nas ta część VAT
To macie zawyżone koszty
I zaniżony podatek
Co teraz z tym zrobić? A czy jak teraz zacznę odliczać 100% to jakoś są w stanie się dopatrzyć?
Lepiej zrobić korekty, niz jak maja to złapać.
Korekty dochodowego i vat
Czy kiedyś było tak że na ciężarówki nie można było odliczać 100% VAT?
Chyba nie, poprzednio przed 01/04/2014 tez były wyłączenia - vat-1 ... do vat-4
Dziękuje Ci bardzo
Proszę
Aktualizacja:
Brak odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym nie ma wpływu na przysługujące podatnikowi prawo do odliczenia, gdyż
wynika ono wyłącznie z faktu spełnienia przez pojazd warunków technicznych przewidzianych w ustawie o VAT. Odpowiednia
adnotacja ma wyłącznie potwierdzać ten fakt. Stanowisko takie akceptują sądy administracyjne. Wojewódzki Sąd Administracyjny
w Olsztynie w wyroku z 17 marca 2016 r. (I SA/Ol 54/16) stwierdził, że ?Materialną podstawą do pełnego prawa do odliczenia
wydatków związanych z pojazdami samochodowymi jest konstrukcja pojazdu, a nie wpis w dowodzie rejestracyjnym, który tylko
potwierdza, że pojazd spełnia określone wymogi konstrukcyjne".
Pojawiają się jednak również stanowiska odmienne, prezentowane przez organy podatkowe. Izba Skarbowa w Łodzi w
interpretacji z 14 stycznia 2015 r. (IPTPP4/443-724/14-6/BM) stwierdziła, że podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia
100 proc. kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdem samochodowym, w którego dowodzie rejestracyjnym
widnieje niewłaściwa adnotacja (była to właśnie adnotacja VAT-4). Stanowisko to nie jest jednak akceptowane ani w doktrynie,
ani w orzecznictwie.

Tym samym należy uznać, że brak w dowodzie rejestracyjnym odpowiedniej adnotacji nie pozbawia podatnika prawa do
odliczenia 100 proc. kwoty podatku naliczonego. Przesądzające jest bowiem samo spełnianie przez pojazd określonych wymogów
technicznych. Wskazane jest jednak uzyskanie odpowiedniej adnotacji tego rodzaju. W razie jej braku organy podatkowe mogą
bowiem próbować kwestionować fakt spełnienia przez pojazd odpowiednich warunków technicznych
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
An Error Occurred: Internal Server Error

Oops! An Error Occurred

The server returned a "500 Internal Server Error".

Something is broken. Please let us know what you were doing when this error occurred. We will fix it as soon as possible. Sorry for any inconvenience caused.